Sondaż mówi sam za siebie. Prawie 41 proc. Polaków przeciwnych nowemu świadczeniu
Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie money.pl pokazuje nastroje Polaków po ogłoszeniu zmian Polskiego Ładu. Polacy chcą wyższych podatków dla bogatych, ale to nie wszystko. Nowe świadczenie Zjednoczonej Prawicy ma podobną ilość zwolenników i przeciwników.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak Polacy zapatrują się na zmiany podatkowe
Czy popierają świadczenia socjalne
Od czego zależy taki sposób widzenia
Sondaż o Polskim Ładzie
Polski Ład został ogłoszony w 14 maja. Nowy porządek gospodarczy, społeczny i ekonomiczny wywołał prawdziwą lawinę komentarzy ekspertów i polityków, ale również spowodował mieszane uczucia w społeczeństwie.
Przypomnijmy, że Polski Nowy Ład zakłada m.in.: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, emerytury bez podatku, dopłaty do wkładów własnych, 12 tys. złotych na każde dziecko oraz szereg innych programów.
Pracownia UCE Research na zlecenie portalu money.pl przeprowadziła sondaż wśród Polaków dotyczący Polskiego Ładu. Pytanie sondażowe brzmiało: "Polski Ład zakłada podwyżki podatków dla najlepiej zarabiających Polaków, tj. powyżej 10 tys. zł na etacie, a także obniżki dla najsłabiej zarabiających. Jak oceniasz te propozycje Prawa i Sprawiedliwości?"
Tę zmianę pozytywnie oceniło 56,6 proc. respondentów, natomiast 26,1 proc. badanych zareagowało na ten postulat negatywnie. Zastanawiającym jest fakt, że aż 17,3 proc. Polaków nie ma zdania w tak newralgicznej kwestii.
Choć młodzi ludzie nie należą do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości to podatkowe pomysły Polskiego Ładu zyskują ich aprobatę. Z sondażu wynika, że w grupach 18-22 lata i 23-24 lata pomysły popiera odpowiednio 12,2 proc. oraz 24,7 proc. Największe poparcie pomysłów panuje w grupie 55-80 lat i wynosi 28,6 proc.
Poparcie wśród kobiet i mężczyzn plasuje się na podobnym poziomie. W przypadku wykształcenia również, aczkolwiek ze wskazaniem na osoby posiadające wykształcenie podstawowe, gimnazjalne i zawodowe. Nowe regulacje popierają najbiedniejsi.
Sondaż bada nastroje Polaków
Nowe świadczenie rodzinne zaproponowane przez Zjednoczoną Prawicę popiera 43,7 proc. Polaków, ale 40,8 proc. respondentów jest przeciw. Ponownie kilkanaście procent, bo aż 15,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego wskazuje, że podział między respondentami w tak istotnych sprawach wynika z wielu czynników. Przede wszystkim podkreśla, że ludzie zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze nie biorą się znikąd.
Doskonałym tego przykładem jest reforma składki zdrowotnej. Większe nakłady na ochronę zdrowia zaowocują nie tylko wyższą składką zdrowotną uiszczaną liniowo, ale również brakiem możliwości odliczenia jej od podatku.
Kolejnym czynnikiem, który uwidacznia się w przypadku sondażu jest polaryzacja społeczeństwa. Część Polaków ocenia negatywie propozycje Polskiego Ładu, ponieważ wyszły spod skrzydeł Zjednoczonej Prawicy i odwrotnie - respondenci popierają je z tego powodu.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]