Skierowanie na badania lekarskie. Obowiązki pracodawcy
Skierowanie na badania lekarskie. Kto wystawia? Jak długo jest ważne?
Zgodnie z Kodeksem pracy i przepisami BHP to właśnie pracodawca ma obowiązek wystawienia skierowania na badania lekarskie. Badania okresowe i kontrolne pracownik wykonuje w trakcie pracy, natomiast wstępne badanie lekarskie przed rozpoczęciem pracy na nowym stanowisku wykonywane jest poza godzinami pracy. Obecne przepisy prawne nie precyzują okresu ważności skierowania na badania lekarskie, które mogą być wypisywane nawet na pół roku przed datą badania, ale – jak pokazuje praktyka – niektóre placówki medyczne kwestionują skierowania na badania lekarskie, które zostały wystawione wcześniej niż na 30 dni przed badaniem w związku z czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi, które w danym zakładzie pracy mogą się zmienić w ciągu dłuższego okresu.
Wstępne badania
Zanim pracownik rozpocznie pracę na nowym stanowisku, konieczne jest wykonanie wstępnych badań lekarskich, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy we wskazanych przez pracodawcę warunkach. Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania lekarskie w dwóch egzemplarzach. Jeden otrzymuje lekarz, który wykonuje badania, drugi zostaje własnością pracownika.
Kiedy nie trzeba robić badań wstępnych?
Kodeks pracy wymienia dwie sytuacje, w których pracownik jest zwolniony z obowiązku wykonania badań wstępnych, a pracodawca nie wystawia mu skierowania na badanie lekarskie.
Pracownik jest przyjęty ponownie do tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni od momentu rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.
Pracownik zostaje przyjęty do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy; pracodawcy zostanie przedstawione aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca stwierdzi, że warunki odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (nie dotyczy przyjmowania osób do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych).
Badania okresowe
Pracownik otrzymuje cyklicznie skierowanie na badanie lekarskie, by lekarz mógł ocenić jego stan zdrowia i stwierdzić, czy nie pojawiła się przeszkoda do kontynuowania pracy na danym stanowisku. Wykonanie badań okresowych nie zajmuje wiele czasu, a w dniu, gdy pracownik jest badany przez lekarza, przysługuje mu płatny dzień wolny. Jeśli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia badanego pracownika, może wówczas rozszerzyć częstotliwość okresowych badań.