Prawo drogowe do zmiany od początku czerwca. Nowe zasady nie tylko dla kierowców
Prawo drogowe zmieni się już1 czerwca br. Nowe przepisy obejmą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Choć ci pierwsi będą musieli jeszcze bardziej uważać, tym drugim też się nie upiecze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zmieni się prawo drogowe
Na co muszą uważać piesi i kierowcy
Który przepis może nie być egzekwowany
Prawo drogowe ze zmianami
Nowe zmiany związane z prawem drogowym wejdą w życie już 1 czerwca br. Na baczności muszą mieć się piesi korzystający ze smartfonów, bowiem ustawodawca przewiduje mandat w wysokości nawet 100 złotych.
Mandatem może skończyć się wejście na przejście dla pieszych w trakcie korzystania z telefonu - nawet jeśli mamy w uchu aktywną słuchawkę, bo słuchamy muzyki. Zakaz dotyczy nie tylko telefonów, ale także innych urządzeń, które zaburzają percepcję wzrokową.
Ustawodawca podkreśla, że pieszy zachowujący się w ten sposób naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jednakże zmiany obejmą nie tylko pieszych, ale również kierowców.
Prawo drogowe i nowe przepisy
Resort infrastruktury definitywnie kończy z samowolką kierowców na przejściach dla pieszych. Od początku czerwca kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na pasy, a widząc ją z daleka, zmniejszyć prędkość pojazdu. Pieszy będzie miał pierwszeństwo wobec wszystkich pojazdów poza tramwajami.
Dotychczasowe przepisy zakładają, że jazda w terenie zabudowanym może odbywać się przy maks. prędkości 50 km/h w dzień oraz 60 km/h w nocy. Po zmianach prędkość zostanie ujednolicona i będzie wynosić maks. 50 km/h w zarówno w dzień, jak i w nocy.
W życie wejdzie także przepis dotyczący odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odległość między dwoma pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości.
Jednakże jak podkreślają eksperci - ten przepis może okazać się martwy. Wszystko przez to, że urządzenia, którymi dysponują funkcjonariusze, nie mają opcji pomiaru odległości, a służą jedynie do monitorowania prędkości.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]