Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera. Chodzi o fotowoltaikę
Rząd wycofa się ze zmian za sprawą których inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej opłacalna? Apelu o to Polski Alarm Smogowy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rząd planuje zmiany za sprawą których inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej opłacalna
Polski Alarm Smogowy apeluje o wycofanie się z tych zmian
Ilu Polaków rozważa inwestycję w fotowoltaikę
Inwestycja w fotowoltaikę przestanie się opłacać?
W tym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o projekcie zmian Prawa energetycznego i ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.
Projekt zakłada m.in. likwidację od stycznia przyszłego roku opustów za sprawą których prosumenci mają możliwość barterowo odzyskać nawet 80 proc. wyprodukowanej energii.
Planowane regulacje budzą sprzeciw Polskiego Alarmu Smogowego. Organizacja skierowała w czwartek list do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie, którego treść ujawnia Polska Agencja Prasowa. W liście Polski Alarm Smogowy apeluje o utrzymanie w najbliższych latach systemu opustów dla gospodarstw domowych, które zdecydują się na ogrzewanie elektryczne czy pompę ciepła.
Polski Alarm Smogowy podkreśla w liście, że dzięki temu udałoby się przyspieszyć działania zmierzające do skutecznej walki z problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Tymczasem za sprawą proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowisko zmian walkę o czyste powietrze będzie trudniejsza.
Według organizacji zapowiadane zmiany są „ciosem w kilka milionów gospodarstw domowych, które w najbliższych latach planują zamontować fotowoltaikę na dachu”. Z przytoczonych wyników sondażu Sunday Polska wynika, że aż dwie trzecie właścicieli domów jednorodzinnych planuje inwestycje fotowoltaiczne w ciągu najbliższych trzech lat. Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że to ok 3,7 mln gospodarstw domowych, w których mieszka ok. 10 mln osób.
Miliony Polaków planuje inwestycję w fotowoltaikę i jak zauważa organizacja pół miliona już zdecydowało się na ten krok. Według Polskiego Alarmu Smogowego przyczynił się do tego system opustów jak również program "Mój Prąd", czy możliwość skorzystania z termomodernizacjnej ulgi podatkowej.
Z symulacji zaprezentowanej przez Money.pl wynika, że osoby, które zgodnie z obecnymi zasadami płacą za prąd ok. 100 zł rocznie, po zmianach będą musieli płacić aż 1,5 tys. zł.
Jak wskazywali w rozmowie z portalem przedstawiciele firm zajmujących się fotowoltaikę, gdy tylko pojawiały się zapowiedzi zmian, zainteresowanie Polaków instalacjami znacząco wzrosło. Eksperci przewidują, że zainteresowanie to może utrzymać się do końca roku. Później w trudnej sytuacji znajdą się firmy, które z instalacji fotowoltaicznych żyją.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]