Polska zrywa kontrakt jamalski. Gaz nie będzie więcej płynął
Polska zdecydowała się zerwać kontrakt jamalski, poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odpowiednia uchwała została przygotowana przez rząd już 13 maja.
Kontrakt jamalski został zawarty między Polską i Rosją 25 sierpnia 1993 r. i od tego czasu był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnia zmiana, nie licząc zaprzestania realizacji umowy przez Rosję, miała miejsce 29 października 2010 r., informuje PAP.
Rosja chce płatności w rublach
Po nałożeniu na Rosję sankcji m.in. przez USA i Unię Europejską, Kreml przygotował listę "krajów nieprzyjaznych" od których zażyczył sobie płatności za surowce w rublach. Do tej pory płatności były realizowane w dolarach lub euro.
Gazprom zażądał od Polski zapłaty w rublach za gaz płynący do Polski w ramach kontraktu jamalskiego, co stało się również złamaniem umowy przez Rosję. Z prawnego punktu widzenia, jeśli Rosja chciałaby otrzymywać płatności w rublach, to umowa powinna zostać opatrzona aneksem, na który zgodzą się obie strony.
Gaz-System będzie nadal zarządzał gazociągiem jamalskim
Kontrakt jamalski na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego miał obowiązywać do końca bieżącego roku, polski rząd wielokrotnie deklarował, że nie zamierza go przedłużać.
Operatorem infrastruktury energetycznej gazociągu jamalskiego na terenie Polski zarządza firma Gaz-System i Anna Moskwa zapewnia, że gaz z Rosji do Niemiec będzie nadal płynął bez zakłóceń.