Polska nie wystawia certyfikatów szczepienia. Może być to problem dla podróżujących
"Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj" - głosi polskie przysłowie. W dobie pandemii koronawirusa możemy spokojnie stwierdzić, że co kraj to inne przepisy. Nowy problem pojawia się w przypadku potwierdzeń szczepienia - każdy kraj definiuje je inaczej.
Potwierdzenie szczepienia sprawi problem?
Pandemia koronawirusa utrudniła nie tylko życie codzienne społeczeństw, ale również ich podróżowanie po całym świecie. W przypadku krajów europejskich nie jest inaczej - w każdym państwie obowiązują inne zasady dotyczące kwarantanny, testów na COVID-19, a nawet poruszania się po jego terytorium.
W związku z upowszechnianiem się szczepień zrodził się kolejny problem - tym razem dotyczy on potwierdzeń szczepień. W każdym kraju potwierdzenie szczepienia wygląda inaczej i każdy z nich oczekuje zupełnie innych danych od pacjenta. Na czym dokładnie polega złożoność problemu?
Obecnie w Polsce na profilu w portalu pacjent.gov.pl wystawiane jest "Potwierdzenie przyjęcia szczepienia". Dokument napisany po polsku jest przetłumaczony na język angielski i zawiera takie dane, jak PESEL, imię i nazwisko oraz datę przyjęcia medykamentu przez pacjenta.
Portal Business Insider zauważa, że w tym dokumencie podano jedynie cząstkowe dane dotyczące szczepionki. Nie widnieje nazwa podanego nam preparatu, producenta szczepionki oraz serii medykamentu. Żeby je zobaczyć musimy zalogować się profil w serwisie pacjent.gov.pl, a to może rodzić problemy przy podróżowaniu za granicę.
Potwierdzenie szczepienia, czyli wszędzie inaczej
Polacy bardzo lubią wyjeżdżać na wakacje do Bułgarii. W przypadku tego kraju dane z polskiego potwierdzenia szczepienia mogą nie wystarczyć. Bułgaria na swoich potwierdzeniach szczepienia poza danymi osobowymi i datą przyjęcia preparatu wymaga m.in.: nazwy szczepionki, nazwy producenta, numeru serii szczepionki oraz nazwę instytucji wydającej dokument.
Z kolei Grecja wymaga na potwierdzeniu szczepionki umieszczenia danych osobowych pacjenta, liczby dawek przyjętej szczepionki oraz daty ich przyjęcia. Konieczne jest także podanie nazwy instytucji wystawiającej potwierdzenie.
Państwa Unii Europejskiej nie powinny obawiać się o długotrwałość szczepionkowego chaosu, bowiem Wspólnota planuje wprowadzenie tzw. paszportów covidowych. Jednakże tych możemy spodziewać się dopiero w czerwcu.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]