Podatek wchodzi na początku wakacji. Zapłacą właściciele kamperów
W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. To zła wiadomość m.in. dla osób planujących spędzić tegoroczne wakacje w kamperze, gdyż za przeróbkę samochodu na kamper trzeba będzie zapłacić podatek. Nowela wejdzie w lipcu tego roku, sam podatek będzie można zapłacić nieco później.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym
Co nowela oznacza dla właścicieli kamperów
Kiedy będą oni musieli wypełnić nałożony obowiązek
Podatek dla właścicieli kamperów
Pandemia i wprowadzone w związku z nią ograniczenia sprawiły, że hitem ubiegłorocznych wakacji okazały się kampery. Część Polaków zdecydowała się na ich wypożyczenie, inni postanowili mieć je na stałe i w związku z tym sprowadzali a następnie przerabiali na kampery np. sprowadzone z zagranicy auta dostawcza. Dla osób, które mają podobne plany podczas tegorocznych wakacji mamy niestety zła wiadomość. Już niebawem zostaną one obciążone podatkiem.
Pod koniec marca parlament przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw. Zmiany jak zauważa serwis polskicaravanig.pl miały uszczelnić system i być batem na osoby rejestrujące luksusowe samochody np. jako auto lawety, omijając w ten sposób podatek.
Nowela uderza również we wspomnianą grupę osób, która przerabiają zagraniczne samochody dostawcze na kampery.
Do tej pory jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna” za sprawdzenie kampera z zagranicy należało płacić akcyzę (3,1 proc. bądź 18,6 proc. podstawy opodatkowania w zależności od tego, czy pojemność silnika przekroczy 2000 cm sześc.). Nie trzeba było natomiast tego robić w przypadku sprowadzania samochodu dostawczego lub busa (przerabianych już w Polsce na kampera) z innego kraju Unii Europejskiej, ponieważ pojazd ten traktowany był przez fiskusa jako nieopodatkowany samochód ciężarowy. Niebawem się to zmieni.
Konkretnie już za niespełna dwa miesiące, gdyż nowela wejdzie w życie 1 lipca br. Właściciel kampera tak jak dotychczas będzie miał 30 dni na powiadomienie starosty o dokonaniu przeróbki, ale stanie przed koniecznością zapłacenia podatku z tego tytułu.
Odroczenie terminu płatności podatku
Należy podkreślić, że nie trzeba będzie robić tego od razu. Choć nowela wejdzie w życie na początku lipca tego roku, to obowiązek uiszczenia podatku przesunięto na lipiec 2022 roku, czyli za rok.
Przesunięcie terminu zaproponowali senatorowie, zaś Sejm nieoczekiwanie ową poprawkę przyjął, choć protestowała przeciw temu sejmowa komisja finansów publicznych.
Cytowani przez „Dziennik Gazetę Prawną” eksperci cieszą się z przesunięcia terminu płatności podatku, ale zwracają uwagę, że i tak uderzy on dobrze rozwijającą się branżę.
– Odroczenie zapłaty podatku w czasie to korzystna zmiana. Nie zmienia to jednak faktu, że prężnie rozwijająca się branża zostanie obciążona nowym kosztem – mówił w rozmowie z gazetą Przemysław Antas, radca prawny, doradca podatkowy i prezes zarządu Antas Tax sp. z o.o., dodając, że wysokość podatku trzeba będzie doliczyć do ceny pojazdu, co „niewątpliwie wpłynie na atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej”.
Antas podkreśla, że na ogół ustawodawcy dają konkretnym branżom czas na przygotowanie się do nowych obowiązku, odraczając ich wejście w życie o jakiś czas, natomiast w tym wypadku odroczono jedynie termin płatności.
Zarówno prezes Antas Tax jak i inne osoby planujące tegoroczne wakacje we własnym kamperze, które liczyły na to, że wejście niekorzystnych zmian zablokuje prezydent zawiodły się. W połowie kwietnia Andrzej Duda podpisał bowiem nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.