Poczta Polska otrzyma nowe uprawnienia. Będzie mogła otwierać przesyłki?
Poczta Polska z nowymi uprawnieniami
Poczta Polska zmaga się ostatnio z dużymi zmianami. W piątek dotychczasowego prezesa Przemysława Sypniewskiego zastąpił wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. Wiele wskazuje na to, że zreformowane zostaną także niektóre uprawnienia spółki skarbu państwa.
Z projektu ustawy nowelizującej tarczę antykryzysową wynika, że Poczta Polska będzie miała prawo otwierać koperty, a ich zawartość skanować i dostarczać do odbiorców elektronicznie.
Poczta otworzy przesyłki, ale nie wszystkie
Najnowszy pomysł modyfikacji prawa pocztowego nie przewiduje otwierania przesyłek prywatnych. Ma to mieć miejsce jedynie w przypadku „postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy” – czytamy na stronach rządowych.
Jeżeli dana przesyłka nie będzie mogła przybrać formy elektronicznej to operator pocztowy ponownie ją zakopertuje i doręczy do adresata w postaci przesyłki listowej. Jednak tak duże uprawnienia dla Poczty Polskiej „w zakresie wglądu w korespondencję budzą w rządzie kontrowersje” – podają wiadomosci.radiozet.pl. W kontekście prawa pocztowego rozważana jest jeszcze jedna modyfikacja, która umożliwi doręczanie listów poleconych do skrzynki bez składania odpowiedniego wniosku w placówce pocztowej.
Nowe ustawy, nowe zasady
Reforma prawa pocztowego to zaledwie jedna z 59 ustaw, która składa się na nowy projekt skierowany do konsultacji w ubiegły weekend.
Inicjatorzy zdecydowali się także rozszerzyć krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do trzymiesięcznego zwolnienia ze składek do ZUS. Na ten moment dotyczy to handlowców zatrudniających do 9 osób. Nowe zapisy zakładają, że uprzywilejowane miałyby być także firmy składające się z maksymalnie 49 osób.
Natomiast rolnicy i współpracujący z nimi domownicy, którzy są objęci kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Modyfikacje w Internecie i wydłużenie terminów
Kolejne zmiany dotyczą Internetu. Usługi komórkowe mają być wyposażone w nielimitowany dostęp do konkretnych stron umożliwiających m.in. zdalną diagnostykę medyczną czy zdalną pracę nauczycieli i uczniów. Dzięki Funduszowi Szerokopasmowemu, który zostanie uruchomiony z budżetu państwa, bardziej powszechny ma być także dostęp do Internetu. Co więcej, zerowa stawka podatku VAT będzie obowiązywała na wszystkie urządzenia elektroniczne służące nauczycielom i uczniom do nauki zdalnej. Projekt zakłada także wydłużenie terminów dokumentów, które stracą ważną w czasie pandemii m.in. praw jazdy.