Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Plan urlopów a obowiązek złożenia wniosku o urlop
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 11.06.2019 02:00

Plan urlopów a obowiązek złożenia wniosku o urlop

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Przed dokładnym zaplanowaniem urlopów należy wiedzieć kilka bardzo istotnych rzeczy. Te najważniejsze, które reguluje Kodeks Pracy wymienimy poniżej. 

Plan urlopów

Pracownikowi za rok pracy przysługuje 14 pełnych dni urlopu, które powinny być realizowane nieprzerwanym ciągiem. Oczywiście jeżeli pracownik złoży wniosek o zmianę tych dni i będzie wolał podzielić ten okres, to oczywiście może porozumieć się w tej sprawie z pracodawcą. Jeżeli jednak pracownik w ogóle nie wystąpi o urlop, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić mu co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu w wybranym przez siebie terminie. 

Plan urlopów powinien być rozpisany przed okresem, którego dotyczy. To w praktyce znaczy tyle, że w przygotowywanym na rok planie urlopowym, powinien on być przygotowany już 31 grudnia roku uprzedzającego. 

W planie urlopowym trzeba przewidzieć także miejsce dla pracowników nowych, którzy dopiero zaczynają swoją pierwszą pracę. Nawet jeśli nie mają jeszcze praca do 14 dni urlopu, to należy zaplanować il należyty urlop w planach urlopowych. Również dla tych zatrudnionych na czas określony. 

Bardzo ważne jest także pamiętać o osobach powracających z urlopów: bezpłatnych, macierzyńskich i wychowawczych. Osoby te także muszą mieć zagwarantowane prawo do zrealizowania urlopu. 

Rotacja terminów urlopowych 

Bardzo ważną zasadą jest także to, aby w okresie najbardziej popularnym wakacyjnie następowała rotacja pracowników. Tak aby każdy pracownik co ileś lat mógł skorzystać z przerwy w najbardziej dogodnych terminach wakacyjnych. Jest to tzw. rotacja terminów urlopowych, która zapobiega dyskryminacji pracowników. 

Kiedy nie trzeba układać planu urlopów? 

Plan urlopów nie jest obowiązkiem dla pracodawcy jeżeli w zakładzie pracy nie działa żadna orgaznizacja związkowa zrzeszająca pracowników. Zdarzają się tez i takie przypadki, że związkowcy dogadują się z zarządami firm i wspólnie podejmują decyzję, że zakłada pracy nie będzie ustalał konkretnego grafiku urlopowego. 

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy? 

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W planie urlopowym powinno się uwzględnia także kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego i wystepujące bezpośrednio po tym okresie o urlop wypoczynkowy, a także ojcom, którzy z takich urlopów wracają.