Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna bez wzrostu w 2021 roku? Odpowiedź ministerstwa może zaskoczyć
Maria Glinka
Maria Glinka 18.04.2020 02:00

Płaca minimalna bez wzrostu w 2021 roku? Odpowiedź ministerstwa może zaskoczyć

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Płaca minimalna zagrożona?

Płaca minimalna jest stałym punktem rozważań ekipy rządzącej. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał spore podwyżki najniższej krajowej. Jedną z nich udało się zrealizować, czego wyrazem jest 2,6 tys. zł brutto, które obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Kolejnymi etapami miały być wzrosty pensji minimalnej do 3 tys. do końca tego roku oraz do 4 tys. w 2023 r.

Wobec zbliżającego się nieuchronnie kryzysu gospodarczego rząd może być zmuszony do rezygnacji ze swoich zapowiedzi. Podwyżki płacy minimalnej były planowane, gdy zarówno światowa, jak i polska gospodarka były w fazie rozpędu. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy nadszedł koronawirus, przez którego grozi nam recesja.

Resorty na razie milczą

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze nie poinformowało, czy kolejne plany podwyżek będą zrealizowane - podaje Business Insider. Zaskakujące zachowanie resortu może zatem wskazywać, że zamrożenie lub zmodyfikowanie nie jest niemożliwe. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Business Insider Polska resort oznajmił jedynie, że wysokość płacy minimalnej jest ustalana w oparciu o czynniki makroekonomiczne.

 - Również Ministerstwo Finansów nie odniosło się do tego, czy pierwotny plan podwyżek może być w dalszym ciągu kontynuowany – piszą wiadomoscihandlowe.pl.

Jednak już teraz rząd dokonał pewnej zmiany w sprawie negocjacji dotyczących płacy minimalnej. W specustawie traktującej o walce z koronawirusem z 31 marca 2020 r. zapisano, że harmonogram prac nad minimalnym wynagrodzeniem w 2021 r. ulegnie modyfikacji.

Termin na przedstawienie proponowanej wysokości najniższej krajowej został wydłużony z 15 czerwca do 31 lipca 2020 r. W razie zmian w terminarzu prac budżetowych rząd będzie miał możliwość wyznaczenia innej daty, w której zostanie ustalona nowa płaca minimalna.

Co więcej, zgodnie z przepisami specustawy Rada Dialogu Społecznego ma 10 dni na negocjacje w tej sprawie.