Rząd ogłosił ile Polacy dokładnie zyskają dzięki płacy minimalnej
Pensja minimalna - ile będzie kosztować przedsiębiorstwa?
Pensja minimalna od 1 stycznia 2020 roku ma wynieść 2600 złotych, według rozporządzenia, które rząd przyjął we wtorek. Oznacza to wzrost o 15,6% w stosunku do wysokości obowiązującej w tym roku. Minimalną stawkę godzinową ustalono na poziomie 17 złotych.
Według pierwszych wyliczeń podwyżka ta ma kosztować przedsiębiorstwa ponad 6 miliardów. Wzrost płacy minimalnej ma objąć około 1,6 miliona osób. Zyskają oni 4,7 miliarda złotych. Z oceny skutków regulacji wynika, że koszt podwyżki płacy minimalnej dla dużych firm w 2020 roku to 1,3 miliarda złotych, a dla małych i średnich przedsiębiorstw około 4,9 miliarda złotych.
W ocenie ministerstwa rodziny, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce. Resort zaznaczył jednak, że zbyt gwałtowne podwyżki płacy minimalnej mogą niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę oraz "nie jest możliwe dokładne oszacowanie wpływu podniesienia płacy minimalnej, ponieważ na rynek pracy oddziałuje jednocześnie wiele innych czynników, w tym sytuacja gospodarcza zarówno w kraju, jak i za granicą".
Płaca minimalna a gospodarka
Jak wynika z oceny skutków regulacji, “według teorii ogólnych zbyt gwałtowne i niedostosowane do tempa wzrostu produktywności podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę może niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę, przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, w szczególności wśród osób o niskich kwalifikacjach”, jak czytamy na TVN24bis. Dodano jednak, że wzrost minimalnej pensji może przez podniesienie dochodów pracowników wpłynąć pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych.
Zagrożenie dla przedsiębiorców?
W dokumencie zwrócono również uwagę na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Podniesienie wynagrodzenia minimalnego może wpłynąć na ich konkurencyjność, szczególnie tych firm, które zatrudniają stosunkowo dużo osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie, a pensje tych osób stanowią istotną część kosztów danego przedsiębiorstwa.
Resort pracy przyznał jednak, że nie potrafi określić w jakich branżach i na których lokalnych rynkach pracy problem ten może być największy.