Możliwe, że na wakacje wyjedziesz z kraju. Jest data ws. otwarcia granic, wicepremier ma jednak zastrzeżenie
Otwarcie granic nie wcześniej niż w połowie przyszłego miesiąca
Otwarcie granic miałoby nastąpić 15 czerwca 2020 r. pod warunkiem, że „sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz” – wyznała wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie Polsat News. Jest to wstępna zapowiedź kilku państw europejskich.
"Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów" – tłumaczyła szefowa resortu rozwoju, odnosząc się do pytania o szanse na wakacje poza granicami kraju.
Wakacje 2020 r. jednak za granicą?
Wicepremier zwróciła również uwagę, że ostateczna decyzja w sprawie otwarcia granic będzie podejmowana w oparciu o dane dotyczące znoszenia poszczególnych obostrzeń, liczby nowych zakażeń i osób hospitalizowanych – podaje bankier.pl.
Polski rząd stoi na stanowisku, że jeżeli obywatele innych państw będą przetestowani, a rozwój pandemii w kraju, z którego pochodzą, będzie przypominał sytuację epidemiczną w Polsce, to szanse na otwarcie granic wzrosną. Ostateczna decyzja, od której zależą zagraniczne wakacje Polaków, będzie należała do premiera. Wcześniej rekomendacje w sprawie otwarcia granic wyda Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecne kontrole graniczne z państwami UE zostały przedłużone do 12 czerwca.
Wakacje w krajach ościennych? Niektórzy nasi sąsiedzi dobrze radzą sobie z pandemią
Jak na ten moment wygląda sytuacja epidemiczna w kraju i u najbliższych sąsiadów? Według niedzielnych danych w Polsce zakażonych jest 18 529 osób, a zmarło 925. Zdecydowanie niższe wyniki odnotowują Czechy (8 475 infekcji, 298 zgonów), które podjęły decyzję o częściowej rezygnacji z nakazu noszenia maseczek i otworzyły ogródki piwne. Stabilne kształtuje się sytuacja także na Słowacji (1 494 zakażeń, 28 śmiertelnych) i Litwie (1 541 zakażeń, 56 śmiertelnych), które w ciągu tygodnia notują zaledwie kilka nowych przypadków koronawirusa.
Znacznie więcej przypadków zarejestrowano w Niemczech (176 369 infekcji, 7 962 zgonów), ale szef niemieckiej dyplomacji wezwał w weekend zarówno Polskę, jak i Czechy do całkowitego otwarcia granic. Podobna sytuacja epidemiczna do tej, którą obserwujemy w Polsce, ma miejsce na Ukrainie (18 291 przypadków, 514 śmiertelnych). Z kolei na Białorusi rozwój pandemii postępuje szybciej (29 650 infekcji, 165 zgonów). Spośród wszystkich sąsiadów epidemia przybrała najostrzejszy kierunek w Rosji (281 752 przypadków, 2 631 zgonów). Jest to tym samym drugie państwo na świecie z największą liczbą infekcji, tuż po USA.