Orlen odkrył nowe złoże gazu. Poznaliśmy ambitne plany Daniela Obajtka
Polski koncern energetyczny przekazał, że norweska spółka Orlen oraz jej partnerzy koncesyjni odkryli zasoby gazu w pobliżu eksploatowanego już złoża Gina Krog. Dzięki temu, że na miejscu jest odpowiednia infrastruktura wydobywcza, odkrycie wydaje się opłacalne z perspektywy komercyjnej, a eksploatacja nowych zasobów ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Orlen pochwalił się nowym odkryciem
Nowe złoża gazu znaleziono na złożu Dougal, położonym 1.5 km na południe od złoża Gina Krog. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy. Na ten moment ze złoża Gina Krog wydobyto już 17 mln metrów sześc. ekwiwalentu ropy, a za sprawą nowego odkrycia zasoby pozostałe do wydobycia wynoszą jeszcze 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Odkrycie pomoże przedłużyć żywotność i wzmocnić rentowność Gina Krog i jest ważne dla całego obszaru Sleipner. Szybko sprowadzi do Europy nowy gaz o dobrej rentowności i niskiej emisji CO2 z wydobycia – powiedziała Camilla Salthe, wiceprezes ds. wydłużania eksploatacji złóż w Equinorze (cytat: wnp.pl).
Orlen, materiały prasowe.
Niespodziewana zmiana cen węgla. Ile teraz zapłacimy za opał? Wyliczyli, o ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd. Bez pomocy państwa będzie ciężkoDaniel Obajtek zabrał głos
Do 2030 roku planujemy zwiększyć ilość produkowanego gazu do 12 mld metrów sześciennych rocznie, z czego połowa będzie pochodzić z Norwegii. Chcemy osiągnąć ten cel przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 przypadających na każdą baryłkę czy metr sześcienny wydobytego surowca – przekazał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
Szansa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski
Jakub Wiech, ekspert energetyczny i redaktor naczelny portalu Energetyka24.com przyznał w rozmowie z serwisem innpoland.pl, że plan przedstawiony przez Daniela Obajtak jest bardzo ambitny, bo oznacza wręcz podwojenie możliwości wydobywczych. Jednocześnie zaznaczył, że gaz ten powinien przyczynić się do zabezpieczenia Polski i jest potrzebny zarówno z perspektywy energetycznej, jak i przemysłowej.
Grupa Orlen jest obecnie jednym z największych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W ubiegłym roku wyprodukowała ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Stanowiło to przeszło 20 proc. zeszłorocznego zapotrzebowania naszego kraju na ten surowiec.