Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Polscy operatorzy komórkowi, w gronie których m.in. znaleźli się Orange, Play czy T-Mobile, zapowiedzieli wyłączenie swoich sieci 3G. Oznacza to, że starsze smartfony już niebawem nie będą mogły funkcjonować.
Koniec następcy 2G
Następca technologii 2G pojawił się w Polsce w 2005 roku. 3G reklamowano jako rewolucję, jednak rzeczywistość nie spełniła oczekiwań.
Jak bowiem wynika z informacji portalu Strefa Biznesu, pomimo lepszej jakości rozmów i przepustowości internetu, 3G nie była wystarczająca dla rosnącego ruchu. Dodatkowo, koszty jej utrzymania były zbyt wysokie.
Obecnym standardem jest sieć 4G, następca technologii 3G. Oferuje ona m.in. dziesięciokrotnie szybszy internet - o przepustowości ok. 72 Mbps.
Orange i T-Mobile potwierdzają, Play nie wskazuje daty
O wyłączeniu 3G w Polsce poinformowały już T-Mobile oraz Orange. Ta pierwsza firma, jak wynika z komunikatu cytowanego przez Strefę Biznesu, chce wyłączyć ostatnie nadajniki do końca kwietnia tego roku.
Z kolei Orange zamierza wyłączać nadajniki dopiero od przyszłego roku. Cały proces ma potrwać aż do 2025, i to pomimo faktu, że spośród wszystkich danych dostarczanych w sieci spółki, tylko 3 proc. korzysta z 3G.
Konkretnych planów poza samą deklaracją nie przedstawił jeszcze Play. Z informacji Strefy Biznesu wynika jednak, że operator będzie jeszcze dostosowywał swoją strategię pod tym kątem, zaś wyłączenie 3G poprzedzi akcja edukacyjna.
2G będzie nadal działać
Najbardziej na wycofaniu 3G ucierpią smartfony i telefony wyprodukowane przed 2016 rokiem. Wciąż będzie można z nich wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y, jednak będą problemy z internetem.
Co najciekawsze, jak podaje Strefa Biznesu, pomimo oficjalnych komunikatów o wyłączeniu technologii 3G, nie słychać informacji o podobnym ruchu w sprawie 2G. Powodem może być fakt, że wyłączenie tej starszej od 3G technologii wymaga wymiany wielu urządzeń, takich jak terminale płatnicze.