Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jeden z ludów na egzotycznych wyspach może wyginąć przez koronawirusa. Covid-19 już dodarł na ich wyspy
Maria Glinka
Maria Glinka 13.04.2020 02:00

Jeden z ludów na egzotycznych wyspach może wyginąć przez koronawirusa. Covid-19 już dodarł na ich wyspy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ocean Indyjski mierzy się z pandemią

Ocean Indyjski kojarzy się turystom z szerokimi, piaszczystymi plażami i wodą we wszystkich odcieniach błękitu. Do tych rajskich miejsc bez wątpienia należą archipelagi Andamanów i Nikobarów, które tworzą terytorium związkowe Indii.

Niestety, nawet tym małym, urokliwym wyspom nie udało się uniknąć nadejścia koronawirusa – zarażonych jest 11 osób, z których 9 brało udział w muzułmańskim święcie Tablighi Jamaat w New Delhi – podają wiadomosci.wp.pl.

Większość chorych już wyzdrowiała i mają zostać ponownie przetransportowani na wyspę, gdzie zostaną objęci dwutygodniową kwarantanną. Na ten moment tylko 1 osoba z Andamanów i Nikobarów w dalszym ciągu walczy z COVID-19.

Szybkie decyzje nie uchroniły przed inwazją koronawirusa

Władze terytorium podjęły decyzję o zamknięciu granic dla turystów już 22 marca – jako jedne z pierwszych na świecie. Co więcej, wyłączono z użytku drogę o długości 300 km, która prowadzi z południa na północ wzdłuż archipelagu, aby zatrzymać pochód koronawirusa. Dodatkowo, rząd Indii zabronił zbliżania się do Andamanów na odległość 5 km.

Nadejście patogenu na te wyspy jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na ich długoletnią izolację od świata zewnętrznego. Na terytorium żyją przede wszystkim Dźarawowie, którym wobec pojawienia się koronawirusa, może grozić wyginięcie – przez lata separacji nie wykształcili odporności na wiele chorób.

Mieszkańcy wysp byli tak oderwani od otaczającej ich rzeczywistości, że nawet nie wiedzieli o istnieniu SARS-CoV-2. I właśnie ta niewiedza powoduje, że „są oni najbardziej narażeni na takie choroby” – przyznał dyrektor rządowego ośrodka badawczego zajmującego się ludnością tubylczą Vishvajit Pandya.

Poprzednie interakcje z indyjskimi osadnikami, do których doszło w latach 90. i na początku XXI w. poskutkowały dwukrotnym pojawieniem się epidemii żółtaczki na archipelagach– pisze bankier.pl.

Tagi: Koronawirus