Obowiązek szczepień wejdzie w życie? Minister zdrowia zabrał głos
Obowiązek szczepień na koronawirusa to kwestia zastanawiająca wielu Polakówimająca sporo przeciwników. Minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że na razie takich planów w rządzie nie ma. Dlaczego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego rząd nie planuje obowiązku szczepień na koronawirusa
Jakie działania prowadzi w zakresie zachęcania do szczepień
Czy szykuje przywileje dla zaszczepionych
Obowiązek szczepień? Minister zdrowia mówi "nie"
Minister zdrowia, Adam Niedzielski w TVN24 pytany był o wprowadzenie obowiązku szczepień na COVID-19. Szef resortu zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości i oświadczył, że takiego planu na ten moment nie ma. Wyjaśnił, że aktualnie resort zajmuje się innymi kwestiami związanymi ze szczepieniami.
Wyjaśnił, że aktualnie resort zdrowia musi przebrnąć przez rejestrację wszystkich roczników, a ta w najbliższym czasie będzie powoli się kończyć. Następnym punktem na mapie jest podanie medykamentów, a to może zająć do dwóch miesięcy. - Jest dużo roboty - podsumował.
Minister zdrowia powiedział, że regularnie prowadzone są badania populacyjne w zakresie koronawirusowych przeciwciał. Ich wyniki pokazują, że w tej chwili przeciwciała może mieć nawet 50 proc. Polaków, a to oznacza - jak wyjaśnił Adam Niedzielski - że co drugi obywatel jest w jakiś sposób uodporniony na zakażenie.
Nie ma także planów dotyczących wpisania COVID-19 na listę obowiązkowych szczepień. - Na razie nie, absolutnie nie - skwitował i dodał, że dotychczasowe metody w kontekście koronawirusa działają.
Obowiązek szczepień a dobrowolność
Rząd od początku wprowadzenia programu szczepień na koronawirusa podkreśla, że jest to dobrowolne przyjęcie medykamentu. Adam Niedzielski wyjaśnił, że ta metoda działa bardzo dobrze, a chętnych nie brakuje.
Obecnie 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się na COVID-19. Do kampanii #szczepimysię zaangażowano szereg znanych polskich aktorów, którzy sygnują ją własnym imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo, rząd prowadzi akcje informacyjne w zakresie szczepień.
W ministerstwie zdrowia trwają aktualnie prace nad zaangażowaniem podstawowej opieki zdrowotnej w zachęcanie osób starszych do przyjęcia medykamentu. Uprawnienia do stworzenia listy niezaszczepionych osób powyżej 60. roku życia mają uzyskać lekarze rodzinni.
Wygląda na to, że na ten moment nie są planowane żadne przywileje dla osób zaszczepionych poza wyłączeniem ich z limitu osób. Minister zdrowia dyplomatycznie odpowiada, że największą zachętę powinno stanowić zdobycie odporności na koronawirusa.
Dotychczas w Polsce zaszczepiono ponad 13,5 mln obywateli. W pełni zaszczepionych jest ok. 7 mln Polaków - ok. 3,5 mln z nich przyjęło jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, a pozostali dwie dawki Pfizer lub AstraZeneca. Prawie 2 mln szczepień wykonano w woj. mazowieckim.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]