Nowy podatek od 1 lipca. Mamy złe wieści dla wyjeżdżających na wakacje
U progu wakacji mamy złe wieści w związku z hitem ubiegłorocznego lata. Na początku lipca wejdzie w życie nowela, która zakłada nałożenie podatku za przeróbkę samochodu na kamper. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba będzie płacić go od razu.
Z tego artykułu dowiesz się:
W lipcu wejdzie w życie nowela nakładająca podatek m.in. na wielu kamperowców
Kiedy trzeba będzie go zapłacić
Jakie są cele nowej regulacji
Podatek na lato
Kampery okazały się przebojem ubiegłorocznego pandemicznego lata. W dobie obostrzeń i nadchodzącej drugiej fali koronawirusa, wielu Polaków chcąc mieć jakąkolwiek namiastkę wakacyjnego wypoczynku postawiło na ów wypoczynek właśnie w domku na kółkach.
Jedni kampery wypożyczali, inni zapragnęli mieć je na stałe i w celu zaoszczędzenia sprowadzali a później przerabiali np. sprowadzane z zagranicy pojazdy dostawcze.
Jeśli ktoś miał tego rodzaju plany w tym roku, to niestety czeka go zimny prysznic.
W marcu parlamentarzyści przyjęli nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw, która kilka tygodni później została podpisana przez prezydenta.
Nowela, jak informował serwis polskicaravanig.pl, miała uszczelnić system i uderzyć w osoby rejestrujące luksusowe samochody np. jako autolawety, omijając w ten sposób podatek. Jest ona jednak niekorzystna również dla tych, którzy przerabiają zagraniczne auta dostawcze na kampery. Trzeba będzie bowiem zapłacić w związku z tym podatek.
Nowy podatek od 1 lipca...
Dotychczas jak przypomina Money.pl akcyza dotyczyła jedynie kamperów sprowadzanych z zagranicy. Nie trzeba było natomiast płacić w przypadku sprowadzania samochodów dostawczych lub busów z innych krajów UE, gdyż pojazdy te były traktowane przez skarbówkę jako nieopodatkowane samochody ciężarowe. Niebawem się to zmieni.
Zmieni się od lipca, czyli już za nieco ponad miesiąc. Tego rodzaju przeróbkę tak jak dotąd trzeba będzie zgłaszać do starostwa w ciągu 30 dni, ale konieczne będzie zapłacenie z tego tytułu podatku.
...ale 2022
Dobrą wiadomością jest fakt, iż nie trzeba będzie robić tego od razu, a dopiero za... rok.
Decyzją zdominowanego przez opozycję Senatu uiszczenie opłaty przesunięto na lipiec przyszłego roku. Propozycja ta została nieoczekiwanie poparta - mimo sprzeciwu sejmowej komisji finansów publicznych - przez posłów.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]