Nowe rozdanie 500 plus, 6 najważniejszych zmian w świadczeniu
Najważniejszą zmianą w programie 500 plus jest przyznanie dodatku spocjalnego bezwzględnie na każdego dziecko do 18. roku życia. Jest to jeden z elementów "piątki Kaczyńskiego", czyli zobowiązań rządzącej partii wobec wyborców, kótrych zrealizowania podjął się Jarosław Kaczyński.
500 plus na każde dziecko
Do tej pory świadczenie socjalne bezwzględnie od poziomu dochodów otrzymywało się na drugie dziecko. Świadczenie na pierwsze dziecko było możliwe do otrzymania, jeżeli dochód rodziny nie przekraczał 800 zł netto, a 1200 zł netto w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością.
Teraz na dofinansowanie rodzinnego budżetu może liczyć każda rodzina, niezależnie od poziomu dochodów i ilości potomków.
Więcej czasu na złożenie wniosku
W obowiązującym do tej pory programie, wniosek należało złożyć w miesiącu urodzin dziecka. Jeśli rodzic się spóźnił ze złożeniem wniosku o parę miesięcy, to nie dostawał zaległych pieniędzy. Najistotniejsza w tym punkcie zmiana polega na tym, że teraz rodzic ma 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie do urzędu wniosku o przyznanie świadczenia, bez utraty pieniędzy. Pieniądze za okres gdy rodzic nie pobierał świadczenia nie przepadają i może na nie liczyć, gdy świadczenie już złoży.
Dodatkową zmianą jest forma przyjmowania wniosków. Od 1 lipca 2019 r. rodzice będą mieli możliwość składania wniosków o dodatek na dzieco w formie elektronicznej i od 1 sierpnia 2019 r. w formie papierowej.
Zaświadczenie o alimentach zbędne
Samotny rodzic wychowujący dziecko musiał do tej pory przedłożyć w urzędzie odpowiednie świadczenia potwierdzające, że wystąpił o alienty do drugiej strony. W nowym rozdaniu świadczenia nie będzie to już konieczne.
Śmierć rodzica nie przerywa świadczenia
Jeżeli rodzic na którego urzędowo zapisane jest świadczenie umrze, to drugi rodzic dziecka dostanie pieniądze automatycznie, bez potrzeby wypełniania nowej dokumentacji, tak jak musiał robić to do tej pory.