Niemcy będą ściągać pieniądze od singli. Nie ma kto pracować na emerytów
Niemcy zdecydowali się na dość kontrowersyjną opłatę. W planach jest bowiem podwyższenie składki dla osób bezdzietnych. Pieniądze pobrane od singli trafią do personelu domów opieki. W ten sposób Niemcy chcą walczyć z nierównościami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile będzie wynosiła składka od osób bezdzietnych
Komu chcą w ten sposób pomóc Niemcy
Na jakim etapie są prace nad tymi zmianami
Niemcy zajrzą do kieszeni singli
Niemcy wdrażają nową strategię walki z nierównościami płac. Stracą na tym osoby bezdzietne, które będą musiały dołożyć ze swoich pensji dość pokaźną kwotę, aby zrealizować cel rządu.
Jaki plan mają Niemcy? Podwyższenie składki singli na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 0,1 proc. W rezultacie osoby bezdzietne będą musiały oddać 3,4 proc. wynagrodzenia.
Zakładając, że singiel zarabia dokładnie tyle, ile wynosi średnia pensja w Niemczech w 2021 r. (3975 euro) to z jego konta zniknie ponad 135 euro. Nic więc dziwnego, że ten pomysł nie zyskał zbyt dużego poparcia wśród zainteresowanych.
Niemcy zatroszczą się o zarobki personelu domów opieki
Niemcy zamierzają przeznaczyć te pieniądze na pomoc personelowi w domach opieki. Portal money.pl podaje, że problem jest realny. Około połowa z 1,2 mln pielęgniarek i pielęgniarzy zarabia mniej niż wskazują układy zbiorowe (obecnie 2880,56 euro brutto na miesiąc).
Rząd Angeli Merkel zamierza nałożyć obowiązek na ośrodki opieki, aby wypłacały swoim pracownikom wynagrodzenia na poziomie równym ogólnokrajowym umowom taryfowym. Poza tym planuje także zwiększyć wydatki systemowe na koszt opieki.
Dlaczego to bezdzietni Niemcy mają zapłacić za te zmiany? Inicjator nowych przepisach minister zdrowia Jens Spahn argumentuje, że single mają znacznie mniejsze obciążenia finansowe niż osoby wychowujące dzieci.
Zmiany są już niemal przesądzone
Dzięki ściągnięciu wyższej składki rząd będzie mógł przekazać na planowany cel dotację w wysokości miliarda euro. Wszystko wskazuje na to, że bezdzietni nie uchronią się przed wyższą składką.
Deutsche Welle donosi, że Bundestag ma zająć się projektem w tej sprawie jeszcze przed wakacjami i co kluczowe - przed wyborami parlamentarnymi. 26 września Niemcy wybiorą nowy Bundestag, który następnie wyłoni nowego kanclerza.
Czy nowe przepisy zniechęcą osoby bezdzietne do partii rządzącej CDU/CSU? Przekonamy się na jesieni.
Z kolei personel domów opieki będzie musiał poczekać na zmiany nieco dłużej. Wejście w życie nowych przepisów w sprawie zarobków zaplanowano na wrzesień 2022 r.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]