W Polsce powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, które pomoże zapobiegać problemom zmian klimatycznych
Doskonalenie i wdrażanie innowacyjnych technologii produkcji rolnej, techniki rolniczej i uprawy roślin to ważne wyzwanie, przed którym stoi polskie rolnictwo. W czwartek, 16 stycznia 2020 r. w Śmielinie swoją działalność rozpoczyna Centrum Badawczo-Rozwojowe, którego misją będą prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dedykowanych dla rolnictwa.
Twórcą Centrum Badawczo-Rozwojowego Agro-Środki-Technika-Technologia jest firma Agro-Land Marek Różniak. Eksperci, w oddanych do dyspozycji laboratoriach ośrodka, będą zajmować się badaniami w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby. Celem prac jest dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.
Mzuri w walce o ekologiczną uprawę
Firma Mzuri, której maszyny i technologie upraw są już dostępne w 27 krajach na 3 kontynentach, zamierza korzystać z centrum w celu udoskonalania technik upraw, tak aby były one jak najlepiej dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych, we weszystkich krajach swojej działalności.
- Ambicją Centrum jest wprowadzanie na rynek najnowocześniejszych na świecie rozwiązań łączących z jednej strony maksymalizację wydajności produkcji rolnej z ekologią – szczególnie w okresach suszy i szczególnie trudnych warunkach pogodowych. - możemy przeczytać w komunikacie prasowym firmy. - Twórcy Centrum zakładają korzystne oddziaływanie komponowanych środków nie tylko na rośliny i ich plony, ale także na aktualną produktywność gleby oraz jej przyszły potencjał. - brzmi dalsza część komunikatu.
Centrum Badawczo-Rozwojowe ma pracować na rzecz całego świata
– Otwarcie Centrum jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem realizowanym ze środków Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że będzie miało ono istotny wpływ na rozwój środków, techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej. Naszym celem jest stworzenie w przeciągu 3 lat rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę rolniczą. Już teraz nasi kontrahenci z różnych krajów Europy, Azji i Afryki czekają na nowe rozwiązania, uwzględniające lokalne warunki glebowe i klimatyczne – mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Polskie rolnictwo na więc niepowtarzalną szansę, aby nie naśladować a kreować światowe trendy nowozesnej i ekologicznej uprawy. Pracownicy CBR-u swój wysiłek włożą w rozwój technik upraw, które zarówno zapewniają zdrowe plony jak i dbają o wody gruntowe i jakość środowiska.