Komisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się Polsce
Maseczki niezdatne do użytku
Maseczki medyczne od Unii Europejskiej otrzymało 17 państw członkowskich oraz Wielka Brytania w ramach unijnego mechanizmu wsparcia. Łącznie rozdysponowano ich 1,5 mln, a najwięcej – aż 616 tys. otrzymała Polska.
Nasz kraj był pierwszym odbiorcą maseczek, który poinformował, że środki ochronne nie nadają się do użytku. Podobne informacje napłynęły do Komisji Europejskiej także od innych państw członkowskich Wspólnoty. Wobec tak dużego błędu głos postanowił zabrać rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker, który poinformował, że UE zadecydowała o wycofaniu wadliwych maseczek, które miały chronić pracowników służby zdrowia.
Procedury odbierania bezużytecznych środków ochronnych są w tym momencie uzgadnianie z poszczególnymi państwami. Jednak już teraz wiadomo, że 616 tys. maseczek, które dostała Polska, zostaną zwrócone na koszt dostawcy.
Niezbędne są bardziej dokładne procedury kontroli jakości
Według ustaleń RMF FM Komisja Europejska dąży do tego, aby maseczki zostały wymienione na właściwe, ponieważ 1,5 mln środków ochronnych to dopiero pierwsza transza towaru, który miał zostać przekazany państwom członkowskim UE. Kontrakt opiewa łącznie na 10 mln maseczek.
Jak dotąd o negatywnym wyniku testów kontroli jakości poinformowały poza Polską także Holandia i Belgia. Już wcześniejsze wątpliwości co do skuteczności działania maseczek, zgłaszane przez Polskę i Holandię, sprawiły, że kolejne dostawy zostały zawieszone. Komisja Europejska przyznała, że będzie pracowała nad wdrożeniem odpowiednich kontroli jakości zanim rozpocznie dystrybucje maseczek w przyszłości.