Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lex TVN. Marek Suski w wywiadzie dla "Rz": Nie wykluczam, że stację przejmie państwowa spółka
Maria Glinka
Maria Glinka 12.07.2021 02:00

Lex TVN. Marek Suski w wywiadzie dla "Rz": Nie wykluczam, że stację przejmie państwowa spółka

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Marek Suski zainicjował dyskusję na temat przyszłości TVN. Choć za sprawą ustawy medialnej, tzw. lex TVN, rząd chce zmienić zasady przyznawania koncesji to poseł PiS zapewnia, że nie zamierza w ten sposób zlikwidować stacji. Nie wyklucza jednak jej przejęcia przez spółki Skarbu Państwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej sytuacji znalazła się stacja TVN

  • Jakie są założenia lex TVN

  • Co na ten temat mówi Marek Suski

Marek Suski z nową ustawą. Czy to koniec stacji TVN jaką znamy?

W ubiegłym tygodniu Marek Suski skierował do Sejmu projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. W przestrzeni medialnej ten dokument przyjął się jako lex TVN. Komentatorzy są bowiem przekonani, że ustawa medialna jest wycelowana bezpośrednio w tę stację.

We wrześniu 2021 r. wygaśnie obecna 10-letnia koncesja TVN24. Jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w dalszym ciągu nie przedłużyła prawa do nadawania, a lex TVN rzuca nowe światło na tę sprawę.

Co ma się zmienić? Marek Suski wraz z grupą posłów przygotował ustawę medialną, która modyfikuje zasady przyznawania koncesji na nadawanie programów w Polsce. Po zmianach KRRiT będzie mogła skutecznie zapobiegać przejmowaniu kontroli nad nadawcami przez podmioty spoza Unii Europejskiej. 

Opozycja i komentatorzy, że są przekonani, że ustawa ma na celu zablokowanie koncesji dla TVN. Innego zdania jest jej inicjator Marek Suski. - Ustawa nie jest [...] przeciwko TVN. Nie wiem na jakiej podstawie stawiana jest teza o likwidacji stacji - przekonywał w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. 

Marek Suski nie wyklucza zaangażowania spółek Skarbu Państwa

Nowa ustawa medialna zakłada, że 49 proc. kapitału może być w rękach podmiotu spoza terenu gospodarczego UE. Tymczasem właścicielem TVN jest amerykański podmiot Discovery. 

W praktyce lex TVN oznacza, że grupa będzie musiała poszukiwać partnera z europejskiego obszaru gospodarczego. - Inwestor musi [...] pewnie sprzedać część udziałów, ale zachowując znaczną część - tłumaczył przedstawiciel wnioskodawców.

Marek Suski odpiera zarzuty, jakoby nowa ustawa była zbyt opresyjna. Jego zdaniem podobne regulacje, “a nawet bardziej restrykcyjne” obowiązują w innych krajach europejskich. Jako przykład podał Austrię i Niemcy.

Jakie będą dalsze losy TVN? Marek Suski powstrzymuje się od rozważań. Jednak na pytanie, czy spółki Skarbu Państwa mogłyby kupić stację poseł PiS odpowiedział: “nie mogę wykluczyć ani potwierdzić”. Polityk jest jednak przekonany, że TVN powinien brać przykład z TVP.

TVN ze wsparciem Komisji Europejskiej

Pomysły posłów PiS odbiły się szerokim echem w Brukseli. Komisja Europejska zapewniła, że przyjrzy się nowemu projektowi, zwłaszcza w kontekście braku przedłużenia koncesji dla TVN24.

Jak Marek Suski i inni politycy PiS argumentują zmiany w ustawie? RMF FM donosi, że za sprawą nowych przepisów wnioskodawcy chcą zmniejszyć ryzyko ataków hakerskich. - Żeby bronić się przed przeniesieniem tego rodzaju ataków w przestrzeń medialną, należy wprowadzić przepisy, które będą zapobiegać [...] ekspansji tym, którzy nie są nam przyjaźni - przekonywał Marek Suski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]