Kto dostanie spadek po bezdzietnym? Ustawa wskazuje jasno
Gdy umiera członek rodziny, spadek najczęściej otrzymują jego dzieci i małżonek. Co jednak się dzieje, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a w testamencie nie wskazał spadkobierców bądź w ogóle go nie sporządził? Sprawa wydaje się znacznie prostsza, niż może się wydawać.
Kto dziedziczy po bezdzietnym?
Część osób może się spodziewać, że w razie śmierci członka rodziny opublikowany zostanie jego testament. W jego ramach spadek zostanie podzielony pomiędzy osoby określone w dokumencie, zaś część nie otrzyma niczego po zmarłym krewnym.
Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że krewny nie zostawi po sobie żadnego testamentu. Niektórzy mogą się w takiej sytuacji ucieszyć, jeżeli spodziewali się zostać pominiętymi przy ewentualnym podziale majątku. Wszystkim ewentualnym kłótniom kres kładzie jednak obowiązujące prawo.
Zaczęło się rano w Biedronce, klienci oszaleją. "Limit dzienny 1 opakowanie"Kto dziedziczy po bezdzietnym? Reguluje to ustawa
Jak podaje serwis Interia.pl, w powyższej sytuacji uruchomiony zostaje proces dziedziczenia ustawowego. W przepisach prawnych zawarto zapisy rozwiązujące problem braku testamentu. Przede wszystkim, chodzi o kolejność osób, które mogą otrzymać spadek.
Dokładny zapis co do kolejności dziedziczenia spadku według procedury ustawowej zawarto w Kodeksie cywilnym. Jak wynika z tekstu Kodeksu cytowanego przez Interię, w pierwszej kolejności spadek otrzymają małżonek spadkodawcy oraz jego dzieci. W dalszej kolejce do spadku znajdują się rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo oraz dziadkowie. Na samym końcu listy znaleźli się pasierbowie osoby zmarłej.
Jeżeli jednak wszystkie wymienione osoby nie są w stanie przyjąć spadku - ponieważ np. spadkodawca był ostatnim żyjącym przedstawicielem danego rodu - to nie oznacza to, iż majątek staje się niczyj. Interia wskazuje bowiem, że spadek otrzymuje w tym przypadku gmina, w której zmarły mieszkał przed śmiercią, a także Skarb Państwa.
Kto dziedziczy po bezdzietnym? Co z odmawiającymi przyjęcia spadku?
Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że zmarły krewny nie miał dzieci i nie zostawił testamentu. W takim przypadku uruchamiana jest procedura dziedziczenia ustawowego - w pierwszej kolejności spadek otrzymuje żona zmarłego (jeżeli żyje) i jego rodzice. Portal Interia.pl zauważa, że dopiero w dalszej kolejności spadek otrzyma rodzeństwo spadkodawcy.
Niektóre osoby, które zostały wskazane w testamencie krewnego jako spadkobiercy, mogą z kolei odmówić przyjęcia spadku. Inną ewentualnością jest, według informacji Interii, uznanie spadkobierców jako “niegodnych dziedziczenia”. W takiej sytuacji również uruchamiane jest dziedziczenie spadkowe - nawet jeżeli dotyczy to tylko części spadku.