Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koszty założenia działalności gospodarczej – jaka forma prawna jest najtańsza?
Maciej Pawłowski
Maciej Pawłowski 07.06.2021 02:00

Koszty założenia działalności gospodarczej – jaka forma prawna jest najtańsza?

conference-room-768441 1920
https://pixabay.com/pl/photos/sala-konferencyjna-tabela-urz%C4%85d-768441/

Przedsiębiorca rozpoczynając aktywność gospodarczą, musi liczyć się z pewnymi opłatami związanymi z założeniem spółki. Jaka forma prawna działalności gospodarczej jest najtańsza?

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z kosztami – również administracyjnymi. Taki wydatek z reguły ponoszony jest jednorazowo, a jego wysokość zależy od formy prawnej, na którą się zdecydujemy. Przeważnie są to opłaty związane z wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zależnie od potrzeb przedsiębiorcy i charakteru działalności gospodarczej można zdecydować w jakiej formie prawnej będzie się działać. Na wybór spółki cywilnej, osobowej, kapitałowej lub jednoosobowej działalności gospodarczej wpływ ma nie tylko ich charakter prawny, ale również wiążące się z ich rejestracją procedury i wysokość opłat początkowych, a także wysokość kapitału zakładowego. Z jakimi kosztami musi wiązać się początkujący biznesman?

Koszty założenia działalności gospodarczej - JDG i spółka cywilna

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być prowadzona wyłącznie przez osobę fizyczną. To najprostsza forma prowadzenia tego typu działalności, a jedną z jej zalet jest fakt, że może zostać zarejestrowana bez żadnych kosztów administracyjno-skarbowych.

Co więcej, cały proces rejestracyjny wymaga zaledwie jednej wizyty w urzędzie, a nawet ta czynność może być niepotrzebna – jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować również przez Internet. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rejestracji spółki cywilnej. Jej rejestracja również jest właściwie bezkosztowa.

Ile kosztuje rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Niewątpliwą zaletą spółek z o.o. jest ich osobowość prawna i związana z tym ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników. Jednak w jej przypadku koszty rejestracji są już znaczące. Jej powstanie jest skutkiem podpisania umowy bądź aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego, co generuje pewne koszty.

W dalszej kolejności konieczne jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wiąże się to z poniesieniem kosztów w wysokości 500 złotych za wpis i 100 złotych za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zaoszczędzić można rejestrując spółkę przez formularz online w systemie S24. Opłata sądowa za wpis jest wtedy obniżona do 250 złotych i nie ponosi się kosztów związanych z notariuszem.

Trzeba również pamiętać, że aby założyć spółkę z o.o., należy wnieść minimum 5 000 złotych kapitału zakładowego.

Jaki jest koszt założenia spółki akcyjnej?

Podobnie jak spółka z o.o., spółka akcyjna musi uzyskać wpis do KRS, co wiąże się z opłatą 500 złotych oraz 100 złotych za ogłoszenie wpisu w MSiG. Zawiązanie spółki akcyjnej wiąże się również z czynnościami notarialnymi, których koszt należy brać pod uwagę.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki akcyjnej to 100 000 złotych.

Od marca 2021 roku w polskim prawie istnieje również forma prostej spółki akcyjnej. Kluczowe różnice między PSA a zwykłą spółką akcyjną są takie, że wprowadzono niski kapitał akcyjny w wysokości 1 złotego, uproszczono niektóre procedury i zwiększono swobodę zdalnego podejmowania uchwał. Prostą spółkę akcyjną można założyć przez Internet w ramach systemu S24, co wiąże się z obniżeniem opłaty za wniosek do 250 złotych. Sam rejestr akcjonariuszy również jest prowadzony w formie cyfrowej.  

Ile kosztuje założenie spółki osobowej?

Spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna) również wymagają wpisania do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiąże się to z podobnymi opłatami jak w przypadku innych spółek, do których powstania potrzebny jest wpis w KRS. Spółkę osobową można zarejestrować listownie, online lub w sądzie. Również wiąże się to z wynoszącą 500 złotych opłatą za wpis i 100 złotych za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.