Komunikat IE599 a stawka 0% w eksporcie
Eksport towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej może być objęty 0% stawką VAT. By z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie komunikatu IE-599.
Przez eksport rozumiemy wywóz towarów z kraju członkowskiego, w naszym przypadku z Polski, poza terytorium UE (oprócz zaopatrzenia statków, samolotów i innych środków transportu wykorzystywanych do celów prywatnych). Wywóz powinien być potwierdzony przez właściwy organ celny.
Kluczowym dla zastosowania stawki 0% jest posiadanie komunikatu IE599, potwierdzającego wyprowadzenie towarów. Jak informuje Ministerstwo Finansów, zawiera on: „dane zgłoszenia w momencie zwolnienia towarów do procedury wywozu, informację o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy oraz ewentualnie informacje z UWA (Urzędu Celnego Wyprowadzenia). Jest przekazywany zwrotnie zgłaszającemu oraz innym organom i instytucjom, które mogą być zainteresowane daną operacją.”
IE599 a warunki dostawy
Preferencyjna stawka 0% może zostać zastosowana przy eksporcie towarów, o ile podmiot eksportujący zgromadzi odpowiednie dokumenty w odpowiednim czasie. By skorzystać ze stawki, należy skompletować: – komunikat IE599 w wersji XML, który otrzymuje się za pomocą systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych, – wydruk komunikatu IE599 potwierdzony przez organ celny, – elektroniczną kopię komunikatu IE599, jeżeli potwierdzona jest jego autentyczność, – w przypadku procedury awaryjnej zgłoszenia dokonuje się w formie papierowej (na kartach SAD). Ponadto konieczne jest, aby wywóz towarów poza UE zapoczątkowany był na terytorium Polski oraz miał ciągły i nieprzerwany charakter (dopuszczalne jest chwilowe magazynowanie czy przeładowanie). Ważne, by opuścił terytorium UE. Nie będzie miało tu znaczenia, że towar opuścił UE poprzez granicę innego państwa Unii. Bardzo istotne jest otrzymanie dokumentów przed upływem złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.
Spójność danych
Obowiązkiem eksportera jest udowodnienie, że towar opuścił UE. Powinien więc zadbać, by dane na wszystkich dokumentach dotyczących dostawy (np. komunikacie IE-599 i fakturach) były spójne. W innym wypadku organ podatkowy może zakwestionować prawo do 0% stawki podatku VAT.
Brak dokumentu IE-599
Komunikat IE-599 eksporter powinien uzyskać do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy. Jeśli do tego czasu dokument nie wpłynie, można chwilowo wstrzymać się z wykazaniem dostawy, o ile ma się inny komunikat IE529 (informacja o zwolnieniu towaru do procedury wywozu). Jeżeli podmiot nie uzyskał komunikatu IE 529 i nie otrzymał IE599, musi w deklaracji rozliczeniowej uwzględnić dostawę jako dostawę krajową. Wówczas zaistnieje konieczność naliczenia i odprowadzenia stawki podatku VAT właściwej dla danego towaru. Gdy podmiot uzyska komunikat IE599 z dużym opóźnieniem, to ma prawo do dokonania korekty podatku w rozliczeniu za okres, w którym ten dokument wpłynął do niego. Brak IE599 świadczy o tym, że albo towary nie opuściły terytorium UE albo opuściły, ale fakt ten nie został prawidłowo odnotowany przez organy celne.