Kiedy przedsiębiorca płaci VAT? Wyjaśniamy
Kiedy przedsiębiorca płaci VAT? Kiedy jest się zwolnionym z obowiązku opłacania VAT-u? Od czego to zależy? Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z płatnościami za VAT.
Kiedy przedsiębiorca płaci VAT?
VAT (ang. Value Aded Tax) to podatek od wartości dodanej, który jest doliczany do ceny netto każdego produktu i usługi. W Polsce podstawową stawką tego podatku jest 23%. Kwota VAT-u odprowadzana jest przez sprzedającego do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tego podatku. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej zasady.
Zwolnienia z VAT podmiotowe
Zwolnienia z VAT dzielimy na dwie grupy: podmiotowe i przedmiotowe. Podmiotowe zwolnienia dotyczą limitu sprzedaży. Jeśli jako przedsiębiorca nie przekraczasz limitu obrotu w wysokości 200 tys. złotych na rok jesteś zwolniony z obowiązku opłacania VAT-u. Musisz jednak prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży i zgłosić się jako vatowiec przed sprzedażą, która przekroczy wspomniany limit. Zwolnienie podmiotowe nie dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają takie towary jak metale szlachetne czy wyroby jubilerskie, towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych czy nowe środki transportu. Wszystkie rodzaje towarów są wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Podatek od towarów i usług koniecznie muszą też opłacać osoby świadczące usługi prawnicze, doradcze czy jubilerskie.
Zwolnienie przedmiotowe z VAT
Jak czytamy na biznes.gov.pl, w art. 43 ustawy VAT znajdziemy konkretne grupy towarów i usług, które zwalniają z obowiązku bycia vatowcem. Są to np. usługi z zakresu opieki medycznej czy zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi.
Kiedy warto być vatowcem?
Kiedy warto płacić VAT, nawet jeśli obowiązują nas zwolnienia? Przede wszystkim, gdy na początku działalności potrzebujemy zakupić sporo sprzętu czy materiałów. Można wtedy korzystać z odliczeń za faktury kosztowe. Opłacalne jest również płacenie VAT-u, gdy kupujemy niezbędne towary i usługi np. z 23% VAT-u, a sprzedajemy swoje towary lub usługi np. ze stawką 8% VAT. Jednak gdy klientami naszej firmy są głównie osoby indywidualne, niepłacące VAT-u, lepiej nie być vatowcem, ponieważ podwyższa to cenę produktu.