Edukacja, kultura i turystyka w czasie pandemii
Nawet kiedy duża część państwowych placówek edukacyjnych jest zamknięta, wciąż działa część prywatnych szkół, które organizują zajęcia dodatkowe. Chociaż w czasie największego wzrostu zachorowań na Covid-19 są wskazane zajęcia zdalne, to nie zawsze jest możliwość korzystania z takiej formy nauki. W dalszej części artykułu zamieściliśmy najważniejsze wytyczne Ministerstwa.
Także praca bibliotek nie przebiega już standardowo, jednak nadal jest możliwa całodobowa zdalna rezerwacja książek, a ich wypożyczenie odbywa się w formie bezkontaktowej na zewnątrz budynków i z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych (o nich niżej).
Należy pamiętać, aby unikać przemieszczania się publicznymi środkami transportu, stosować ochronne maseczki zasłaniające nos i usta, a w przypadku kontaktu z klamkami, poręczami lub przełącznikami należy przeprowadzać dokładną dezynfekcję rąk. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa, skuteczna i częsta dezynfekcja powinna być przeprowadzana produktami biobójczymi mającymi w składzie co najmniej 60% alkoholu. Do takich produktów należą np.:
TRISEPT MAX (zawiera 80% alkoholu),
TRISEPT ŻEL (zawiera 78% alkoholu),
TRISEPT COMPLEX [więcej informacji].
Powyższe preparaty pochodzą od farmaceutycznego producenta, spełniają normy (m.in.: PN-EN 1500, PN-EN 13727, PN-EN 13624, PN-EN 12791, PN-EN 14476, PN-EN 13687) i mają potwierdzone działanie biobójcze na wirusy, bakterie i grzyby. Produkty te dodatkowo pielęgnują skórę dłoni (Trisept MAX zawiera glicerynę, a Trisept Żel glicerynę i d-pantenol).
Z drastycznymi zmianami w czasie pandemii zmagają się także muzea, galerie sztuki i atrakcje turystyczne. Kto chociaż raz brał udział w Ogólnopolskiej Nocy Muzeów, ten wie, jak bardzo potrzebny jest dostęp do sztuki i jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się wystawy. Na pewno, doskonale też pamiętacie tłumy i ciągnące się kolejki w oczekiwaniu na wejście. Dzisiaj już nie doświadczymy niczego podobnego chociażby ze względu obowiązujący obowiązek zachowania dystansu społecznego (1,5-2 m) oraz liczby osób przebywających jednocześnie w zamkniętej przestrzeni.
Ministerstwo praktycznie bez wyjątku zaleca, aby przy wejściu umieścić informację o obowiązku zasłaniania maseczką ust i nosa oraz o konieczności dezynfekowania rąk. Najlepiej, jeśli taką dezynfekcję można przeprowadzić bezdotykowo, np. dzięki pomocy personelu lub z wykorzystaniem automatycznego dyspensera [zobacz online]. Płyn do dezynfekcji powinien się znaleźć także w toaletach, w których tymczasowo należy zrezygnować z używania suszarek do rąk zastępując je ręcznikami papierowymi. Przy umywalce należy umieścić infografikę lub instrukcję prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk.
Analitycy przewidują, że przedłużająca się epidemia jeszcze długo nie zwolni nas z obostrzeń, a lekarze zalecają, aby nawet po zażegnaniu covidowego zagrożenia zachować wysokie standardy sanitarne. Utrzymanie wzorowej higieny oraz stosowanie skutecznej dezynfekcji pozwala nam uniknąć zakażenia nie tylko wirusem SARS-CoV-2, lecz także różnymi typami grypy, WZW typu A, bakteriami E.Coli, Salmonelli, paciorkowcami i gronkowcami, wirusem brodawczaka (wywołującym kurzajki), opryszczki (mogącym prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych) i grzybicami.
Więcej informacji o skutecznych sposobach zapobiegania zakażeniom znajdziesz >na tej stronie<
Wymogi związane z dezynfekcją pozostają z grubsza takie same dla wszystkich branży. Dezynfekcję przedmiotów i powierzchni przeprowadzać należy możliwie często i przy użyciu płynu spełniającego normy sanitarne, zwracając szczególną uwagę na następujące przedmioty:
telefon, smartfon, słuchawki;
terminale płatnicze, kasy fiskalne (zachęcajmy do płatności bezgotówkowych lub zakupu biletów online);
klawiatura komputera, myszka, laptop, kabel i wtyczka ładowarki;
powierzchnie blatów, akcesoria biurowe, długopisy;
oparcia i siedziska krzeseł, foteli, ławek;
klucze, karta identyfikacyjna;
klamki, guziki (od windy, ekspresu do kawy, automatów z napojami), uchwyty, przełączniki światła.
Wybrane wytyczne dla szkół
Wytyczne przeciwepidemiologiczne zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Pełną listę wytycznych, dokładny opis procedur i przydatne materiały dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-gis-mz-i-men
Wybrane wytyczne dla bibliotek
Zadbać o zwiększenie odległości między pracownikami do co najmniej 1,5 m.
Ograniczyć liczbę pracowników korzystających jednocześnie z przestrzeni wspólnych.
Zapewnić pracownikom w razie potrzeby środki ochrony osobistej.
Przygotować pomieszczenie do czasowej izolacji osoby z objawami COVID-19.
Przestrzegać zasad czyszczenia i dezynfekcji powierzchni.
Ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) oraz innych stanowiskach obsługi czytelników.
Dopilnowanie, aby użytkownicy dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawice ochronne oraz posiadali ochronę zakrywającą usta i nos.
Dopilnowanie, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.
Ewentualne ograniczenie godzin otwarcia.
Ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
Ograniczenie wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
Ograniczenie możliwości korzystania z szatni lub czasowe zniesienie takiej możliwości.
Ograniczenie liczby osób przebywających w toaletach; rekomenduje się, aby liczba osób była zgodna z liczbą umywalek.
Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub obszaru, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Pełną listę wytycznych, dokładny opis procedur i przydatne materiały dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/biblioteki
Wybrane wytyczne dla muzeów i galerii sztuki
Udostępnianie ekspozycji muzealnych i wystawienniczych odbywa się bez szkody dla zbiorów (przy podejmowaniu decyzji o udostępnianiu wnętrz należy uwzględnić, że wypełnianie wymogów sanitarnych może stać w kolizji z obowiązkiem opieki konserwatorskiej nad zbiorami - używane do odkażania środki dezynfekcyjne są nieobojętne chemicznie i mają działanie korozyjne);
Udostępnianie ekspozycji muzealnych i wystawienniczych w przestrzeniach zamkniętych zwiedzającym przy zachowaniu reżimu sanitarnego określonegow obowiązujących przepisach - przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania odstępu przez zwiedzających i pracowników muzeów w przestrzeniach zamkniętych;
Udostępnianie ekspozycji muzealnych i wystawienniczych w przestrzeniach otwartych zwiedzającym przy zachowaniu reżimu sanitarnego określonego w obowiązujących przepisach (zachowania odstępu przez zwiedzających i pracowników muzeów w przestrzeniach otwartych lub przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa);
Zwiedzanie powinno być limitowane poprzez:
ograniczanie liczebności zwiedzających, także w wypadku zwiedzania grupowego (od 1.02.2021 obowiązuje limit 1 os./15m2)
ograniczanie liczebności zwiedzających, także w wypadku zwiedzania grupowego,
zapewnienie środków ochrony osobistej dla zwiedzających (np. płyny dezynfekcyjne, maseczki ),
uelastycznienie godzin zwiedzania,
monitorowanie systemów rezerwacji,
wdrażanie programów edukacyjnych dla mniejszych grup, prowadzenie zajęć na wolnym powietrzu,
uelastycznienie tras zwiedzania,
wykorzystywanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego,
korzystanie z szatni wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego,
udostępnianie przestrzeni gastronomicznych, handlowych i edukacyjnych mieszczących się w budynkach wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego, właściwego tego rodzaju pomieszczeniom,
organizacja wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaży, finisaży, pikników, targów, przeglądów, konferencji naukowych, itd.) wyłącznie pod warunkiem rygorystycznego przestrzegania przepisów dotyczących dopuszczalnej liczby uczestników.
Pełną listę wytycznych, dokładny opis procedur i przydatne materiały dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/muzea-i-galerie-sztukihttps://www.gov.pl/web/kulturaisport/instytucje-artystyczne
Wybrane wytyczne dla parków rozrywki
Zwiększ odległość między pracownikami.
Podziel park na strefy, tak aby pracownicy z poszczególnych stref mieli jak najmniejszy kontakt.
Zapewnij pracownikom środki do dezynfekcji i środki ochrony indywidualnej.
Ogranicz korzystanie przez pracowników z powierzchni wspólnych.
Monitoruj codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych.
Zapewnij miejsce do izolacji osoby wykazującej objawy infekcji.
Zaleca się umieszczenie na terenie parku rozrywki stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności:
Wejścia główne, bramy wejściowe – minimum 1 dezynfektor na każde 50 m2 powierzchni obejmującej teren wejścia. Dotyczy również obrębu kas biletowych.
Przystanki dla autobusów i ciuchci – 1 dezynfektor na każdy przystanek.
Alejki, ciągi komunikacyjne – 1 dezynfektor na każdy odcinek 50 m drogi.
Wejścia do atrakcji – min. 1 dezynfektor przed wejściem do atrakcji.
Sklepy z pamiątkami – min. 1 dezynfektor na każdy sklep.
Salony gier, place zabaw - min. 1 dezynfektor na każdy punkt.
Zapewnienie, aby jednoczesna liczba osób korzystających z parku rozrywki/ wesołego miasteczka/ parku rekreacyjnego była zgodna z przepisami prawa.
Bieżące dezynfekowanie, nie rzadziej niż co godzinę, toalet, wind, blatów, klamek, poręczy, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni.
Pełną listę wytycznych, dokładny opis procedur i przydatne materiały dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/parki-rozrywki
Zobacz także:
Bezpieczeństwo każdego dnia – jak dbać o higienę w pracy?
Bezpiecznie i higienicznie w biurze – porady na co dzień
Bezpieczne gabinety – wytyczne i porady dotyczące dezynfekcji
Edukacja, kultura i turystyka w czasie pandemii
Wytyczne Ministerstwa dla firm logistycznych, taksówkarzy i zakładów przemysłowych
Czy dezynfekcja jest skuteczna? – Wytyczne Ministerstwa i PIP
Firmy sprzątające w czasie pandemii – zalecenia ECDC
Artykuł zawiera lokowanie produktów
Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.
Numer rev TRI/736/31/03/2021