Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest jeden warunek
Przejście na emeryturę samo w sobie nie oznacza, że będziemy mogli korzystać z darmowych przejazdów tramwajami, autobusami czy metrem w mieście. Istnieje pewien warunek, który trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego ulgowego środka transportu. Wyjaśnimy, kto dokładnie jest uprawniony do darmowych przejazdów i dlaczego.
Po ukończeniu 70. roku życia możesz jeździć za darmo
W większości miast, aby móc skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, wystarczy ukończyć 70 lat. W przypadku kontroli biletów emeryci mogą potwierdzić wymagany wiek pokazując legitymację seniora lub dowód osobisty, pisze Interia.
Seniorzy mogą jeździć taniej
W niektórych miastach tańszymi biletami mogą się cieszyć także seniorzy, którzy nie ukończyli jeszcze 70. roku życia. Przykładowo w Szczecinie na 50-procentową zniżkę mogą liczyć 55-letnie panie i 60-letni panowie. W Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą natomiast wykupić roczny „bilet seniora" za 50 zł, a Poznaniu (w strefie A) za 90 zł.
Na spore zniżki mogą liczyć seniorzy we Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy. Miasta te oferują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską osobom w wieku 65+. Z kolei osoby, które są już emerytami, mogą skorzystać z upustu w wysokości 50 proc.
Bezpłatny transport publiczny dla wszystkich
Okazuje się, że można również podróżować całkowicie za darmo niezależnie od wieku. Tak jest w Mińsku Mazowieckim.
Skorzystać mogą zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Rozwiązanie to wprowadzono w 2018 roku, początkowo było ono dostępne jedynie dla uczniów i posiadaczy posiadaczy Mińskiej Karty Mieszkańca. W 2021 roku tutejsi radni podjęli decyzję o rozszerzeniu bezpłatnego miejskiego transportu na wszystkich podróżujących.