Czym jest biznesplan i jak go napisać?
Biznesplan – co to jest?
W dużym skrócie, biznesplan to plan działania. Jest to dokument opisujący nasz pomysł na biznes. Umieszczamy w nim ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego. Dobry biznesplan powinien być przygotowany tak szczegółowo i precyzyjnie, jak to tylko jest możliwe. Na jego podstawie można między innymi wywnioskować, czy dana działalność będzie nam przynosić zyski, czy straty, a także jakie potencjalne zagrożenia mogą na nas czyhać i jak sobie z nimi poradzić.
Biznesplan to przede wszystkim badanie możliwości, szukanie mocnych i słabych stron naszego planu biznesowego, a także szans i zagrożeń. Dobry biznesplan przygotuje nas na różne sytuacje, jakie mogą się pojawić na drodze działalności. Lepiej mieć rozpiskę, która wykaże, że nasz pomysł okaże się totalną klapą, niż nie mieć jej wcale.
W jakim celu powstaje biznesplan?
Jak już mówiliśmy, biznesplan jest kluczem do rozpoczęcia przedsięwzięcia gospodarczego. Sporządza się go na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa, np. w celu pozyskania źródeł finansowania inwestycji. W biznesplanie zawarte powinny być cele, jakie przedsiębiorstwo zamierza zrealizować w przyszłości. Dokument ten pomoże ocenić nasze siły, szanse, możliwości i słabości, a także pomoże skutecznie pokonywać przeszkody na naszej drodze. Biznesplan ma sprawić, że przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało w sposób przewidywalny.
Pamiętajmy, że gdy chcemy starać się o dofinansowania z Unii Europejskiej, to również musimy przygotować rzetelny biznesplan. Należy umieścić w nim wszystkie nasze założenia i plany na przyszłość. Im dokładniej sporządzimy biznesplan, tym większa szansa, że zdobędziemy dotacje na rozpoczęcie wymarzonej działalności gospodarczej.
Jak stworzyć dobry biznesplan?
Dobry biznesplan musi być przede wszystkim bardzo obszerny i zawierać jak największą ilość informacji na temat naszej planowanej działalności, bez względu na to, czy staramy się o dotacje, czy też tworzymy go na potrzeby własne. Nie ma jednego sprawdzonego wzoru, którym należy się kierować. W Internecie znajdziemy mnóstwo podpowiedzi, które pomogą nam stworzyć biznesplan. Można również skorzystać z pomocy firm i osób doświadczonych. Istnieją jednak zagadnienia, które obowiązkowo powinny zostać rozpisane w każdym dobrym biznesplanie.
charakterystyka przedsiębiorstwa
Zaczynamy od najważniejszego, czyli od przedstawienia podstawowych informacji i założeń firmy oraz przedsiębiorcy. W tej części naszego biznesplanu powinny pojawić się dane o nazwie i lokalizacji firmy, planowanej dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej, formie prawnej i obszaru działalności oraz rodzaju oferowanych produktów lub usług. Należy również dodać informacje o przedsiębiorcy, czyli imię i nazwisko, datę urodzenia, kwalifikacje zawodowe, umiejętności i wykształcenia itp. Następnie opisujemy misję i cele, jakie stawia przed sobą firma.
streszczenie przedsięwzięcia
Na tym etapie pisania biznesplanu wyjaśniamy, czym będzie zajmowała się nasza działalność. Czy firma będzie poruszała się w strefie handlu, produkcji czy usług? Jaka będzie nasza grupa docelowa i jak do niej dotrzeć? Jaka będzie strategia cenowa? Jak będzie wyglądała sprzedaż i dystrybucja? Nie wolno również zapominać o dokładnym zbadaniu i opisaniu konkurencji oraz jej możliwości.
reklama i marketing
W dzisiejszych czasach, nawet jeśli mamy coś ciekawego do zaoferowania, nie osiągniemy sukcesu bez dobrej strategii marketingowej. Dlatego należy zastanowić się i precyzyjnie opisać, w jaki sposób chcemy dotrzeć z naszymi produktami lub usługami do potencjalnych klientów. W tej części biznesplanu opisujemy również pomysły na formę reklamy i promocji, kampanie reklamowe oraz metody kreowania pozytywnego wizerunku firmy.
plan finansowy
Dobry biznesplan powinien zawierać prognozy przyszłej sprzedaży i kosztów jej uzyskania. Tutaj należy uwzględnić bilans, rachunek zysków i strat oraz przepływ pieniądza. Przyszli przedsiębiorcy powinni opierać się na sprawdzonych danych, aby prognozy były jak najtrafniejsze. Bez dobrej analizy finansowej nie będziemy mieć szans na sukces.
analiza SWOT
Analiza SWOT to nic innego, jak podział dostępnych informacji na cztery grupy: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia. Są to plusy i minusy naszego biznesplanu. Przedstawienie mocnych stron i szans ujawni, na czym polega przewaga naszego pomysłu i na jakich elementach należy się skupić, aby firma mogła szybciej się rozwijać. Natomiast słabe strony i zagrożenia powinny pomóc nam opracować mechanizmy, które naprawią wady i uchronią naszą działalność przed zagrożeniami.