Coworking. Na czym polega? Jak z niego korzystać?
Coworking. Definicja słownikowa
Coworking jeszcze do niedawna nie występował w polskim słowniku. Zmieniło się to w ciągu zaledwie kilku lat, kiedy technologia zmodyfikowała sposób pracy wielu osób. Niektórzy uważają, że coworking miał rewolucyjny wpływ na rozwój młodych biznesów.
Słowo coworking oznacza dosłownie „wspólną pracę”, „pracowanie razem” i samo to wyjaśnienie oddaje dobrze jego istotę. Wyjaśniając w kilku słowach: coworking polega na wynajmie miejsca do pracy we wspólnej, otwartej przestrzeni (tzw. open space). To rozwiązanie zwłaszcza dla młodych firm i dopiero zaczynających przygodę z biznesem przedsiębiorców, którzy albo nie mają odpowiednich funduszy na wynajem biura na stałe, albo nie chcą być związani w swojej pracy z jednym konkretnym miejscem, gdyż wartością jest dla nich mobilność. Z przestrzeni coworkingowej chętnie korzystają również freelancerzy lub osoby od dawna prowadzące biznes, które z różnych powodów chcą zaoszczędzić pieniądze. Praca w przestrzeni coworkingowej pozwala również oddzielić życie prywatne od zawodowego i zadbać o odpowiednią higienę pracy i życia, co bywa często sporym problem osób pracujących głównie z domu.
Coworking. Co znajduje się w przestrzeni coworkingowej?
W przestrzeni coworkingowej może znaleźć się każda osoba niezależnie od branży, którą się zajmuje, o ile nie będzie wykonywała zajęcia uniemożliwiającego pracy innym wynajmującym. Nie oznacza to jednak, że we wspólnej przestrzeni coworkingowej należy zachowywać bezwzględną ciszę. Miejsce jest jednak przystosowane głównie do osób wykonujących pracę biurową. W salach do coworkingu można często spotkać dziennikarzy, architektów, copywriterów, programistów, tłumaczy itd.
Coworking. Wyposażenie. Jak wygląda sala?
Do dyspozycji wynajmujących pozostaje wspólna przestrzeń odpowiednio przygotowana do pracy. Znajdują się tam nie tylko biurka i krzesła, ale również inne niezbędne do prowadzenia działalności rzeczy i udogodnienia. Podstawową kwestią, na którą może liczyć pracujący w przestrzeni coworkingowej przedsiębiorca, jest dostęp do szybkiego Internetu, zazwyczaj w formie Wi-fi. W większości miejsc coworkingowych każde stanowisko pracy wyposażone jest również w komputer, z którego może skorzystać wynajmujący. Poza tym we wspólnej przestrzeni znajdują się również przybory biurowe, a także wydzielona strefa gastronomiczna, w której można odgrzać jedzenie lub napić się ciepłego napoju, takiego jak kawa czy herbata. W każdym miejscu coworkingowym dostępna jest także przestrzeń sanitarna. W przestrzeni do coworkingu często znajdują się również fotele lub sofy. Można z nich skorzystać do relaksu lub do pracy, jeśli ktoś lubi wykonywać swoje zadawania w komfortowych warunkach.
Coworking. Przyszłość dla wielu branż?
Coworking to idea, która ciągle się rozwija. W wielu miejscach przedsiębiorcy mają również do dyspozycji specjalne miejsca do rozmów telefonicznych czy sale lub pokoje przeznaczone do pracy w większym zespole.
WAŻNE! Niektóre miejsca przeznaczone do coworkingu umożliwiają korzystającym z nich wynajmującym na zarejestrowanie firmy pod adresem coworkingu, dzięki czemu adres ten staje się oficjalną siedzibą firmy. Umożliwia to między innymi łatwiejsze umawianie spotkań z klientami, jak również otrzymywanie firmowej korespondencji.