ARiMR: tylko do poniedziałku można składać wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe PROW za 2021 r.
Dopłaty nadal czekają na rolników, choć czasu jest coraz mniej. Termin wysyłania wniosków w sprawie przyznania płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021 r. upływa już dzisiaj. Dotychczas po pieniądze zgłosiło się ponad milion osób.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile osób już wysłało zgłoszenie
Jak można wnioskować o dopłaty
Dlaczego płatności będą niższe
Ostatnia szansa na dopłaty. Wnioski tylko przez internet
Dopłaty od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) cieszą się dużą popularnością. W tym roku po pieniądze w ramach płatności bezpośrednich PROW zgłosiło się już 1,257 mln rolników.
Osoby, które jeszcze nie wysłały wniosku nadal mają szansę otrzymać dopłaty. Jednak ostateczny termin zgłaszania się po pieniądze upływa już dzisiaj (poniedziałek, 12 lipca).
W tym roku ARiMR nie wysyłała dokumentów w formie papierów. W związku z tym po dopłaty można zgłaszać się tylko drogą elektroniczną.
Do dyspozycji wnioskodawców jest aplikacja eWniosekPlus. W razie wątpliwości rolnicy mogą skorzystać również z instrukcji wypełniania wniosków na stronie internetowej ARiMR lub zadzwonić na bezpłatną infolinię (800 38 00 84, w godzinach 7:00-19:00).
Osoby, które nie mają komputerów, a chcą zgłosić się po dopłaty, mogą liczyć na wsparcie techniczne ze strony pracowników biur powiatowych ARiMR. Przedstawiciele instytucji zalecają, aby przed wizytą w placówce umówić się na konkretną godzinę.
Dopłaty w pełnej wysokości nie dla wszystkich
Jednak dopłaty bezpośrednie i obszarowe PROW będą niższe. Interia donosi, że podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności za 2021 r. upłynął 17 czerwca.
Od 18 czerwca do 12 lipca można składać wnioski w tzw. trybie sankcyjnym. Za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność jest obniżana o 1 proc.
W ramach płatności bezpośrednich można otrzymać pieniądze dla młodych rolników oraz za zazielenianie. ARiMR przyznaje także płatności obszarowe, związane z produkcją zwierząt i roślin, dodatkowe oraz przejściowe wsparcie krajowe.
Na jakiej podstawie wylicza się wysokość dopłaty? Wszystko zależy od puli rocznych środków finansowych i liczby hektarów lub zwierząt kwalifikujących się do danego rodzaju płatności.
Dopłaty są skierowane do rolników, którzy posiadają co najmniej 1 ha gruntów. ARiMR zaznacza, że minimalna powierzchnia pojedynczej działki rolnej, która uprawnia do sięgnięcia po płatności obszarowe, to 0,1 ha.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]