Aresztowano mężczyznę za niewłaściwe używanie sztucznej inteligencji. Chodzi o ChatGPT
Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą wiele zalet, ale niewłaściwe jej użycie, może okazać się niebezpieczne. Przekonał się o tym mężczyzna z Chin, który rzekomo użył ChatGPT do wygenerowania fake newsów i rozpowszechniania ich w sieci, informuje cyfrowa.rp.pl.
Zatrzymanie
Chińskie władze zatrzymały mężczyznę, który rzekomo miał użyć ChatGPT do rozpowszechniania fałszywych informacji o katastrofie kolejowej. Jest to jeden z pierwszych przypadków aresztowania związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
ChatGPT
ChatGPT jest zaawansowanym modelem językowym, opracowanym przez OpenAI.
Docelowo ma generować odpowiedzi na różne pytania zadawane przez ludzi, udzielać informacji, pomagać w rozwiązywaniu problemów, a także uczestniczyć w rozmowach. Oznacza to, że może być przydatny w wielu dziedzinach związanych z nauką czy technologią.
Rozpowszechniał fake newsy
Powołując się na komunikat biura bezpieczeństwa publicznego północnej prowincji Gansu, serwis informuje, że mężczyzna o nazwisku Hong „wykorzystał nowoczesne metody technologiczne do sfabrykowania fałszywych informacji i przystąpił do ich rozpowszechniania ich w mediach społecznościowych”.
Podejrzany opublikował na platformie blogowej Baijiahao post, z którego wynikało, że w wyniku wypadku kolejowego w prowincji Gansu zginęło 9 robotników pracujących na torach. Post z 25 kwietnia zyskał ponad 15 tys. wyświetleń.
Zachowanie niezgodne z prawem
10 stycznia w Chinach weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi używanie sztucznej inteligencji i technologii typu deepfake do generowania, publikowania i fabrykowania nieprawdziwych informacji jest zakazane.
Chińskie media podają, że wobec podejrzanego o nazwisku Hong podjęto karne środki przymusu, a sprawa jest przedmiotem dalszego dochodzenia.