1 marca ruszyła wypłata dodatków antyemerytalnych. Otrzyma je konkretna grupa Polaków
Od 1 marca zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające dodatek antyemerytalny dla funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy mają za sobą już 15 lat służby. Nowe świadczenie będzie wypłacane co miesiąc.
Dodatek antyemerytalny
Dodatek antyemerytalny to świadczenie wypłacane funkcjonariuszom i żołnierzom po 15 latach służby. Początkowo będzie to 5 proc. pensji, a przez następne 10 lat będzie wzrastać o 1 proc. rocznie, aż do 15 proc. wynagrodzenia. W kolejnych latach utrzyma się na poziomie 15 proc.
Dodatek będzie wypłacany co miesiąc, ponadto po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej świadczenie będzie wliczane do podstawy wymiaru emerytury, jak zauważa portal money.
Świadczenie motywacyjne także dla funkcjonariuszy służb specjalnych
Mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem pracy przysługuje świadczenie motywacyjne, dodatek po 15 latach służby będzie im wypłacany niezależnie od tego świadczenia.
Zgodnie z ustawą dodatek motywacyjny po 25 latach służby będzie przysługiwać także funkcjonariuszom służb specjalnych - wcześniej byli oni wyłączeni z tego świadczenia.
Zachęta do służby
Celem dodatku jest zachęcenie żołnierzy i oficerów zawodowych do pozostania w służbie pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych - stąd określenie „dodatek antyemerytalny”.
Świadczenie ma także zwiększyć atrakcyjność wojska i służb dla osób poszukujących pracy zawodowej.