Zwolnienia z powodu koronawirusa zablokowane do czasu ustania pandemii
Unsplash/Hunters Race
Autor Maria Glinka - 28 Marca 2020

Wprowadzono zakaz zwalniania pracowników. Jeden kraj postawił na radykalne rozwiązanie

Zwolnienia w związku z pandemią? Takie praktyki nie będą mogły mieć już miejsca w Hiszpanii. Dzisiaj wchodzą w życie przepisy, które zabraniają odsuwania od pracy przez koronawirusa. Jednak tylko tymczasowo.

Zwolnienia zablokowane na czas określony

Zwolnienia w dobie pandemii to metoda, po którą sięgają przedsiębiorcy w wielu krajach ogarniętych koronawirusem. Wielu z nich już teraz znajduje się na skraju bankructwa, a odsuwanie od pracy poszczególnych pracowników ma podratować niekorzystną sytuację finansową firm.

Kończy z tym Hiszpania – rząd zablokował możliwość zwolnienia zatrudnionych z powodu epidemii. Nowe prawo wchodzi w życie dzisiaj.

Minister pracy i gospodarczej Yolanda Diaz poinformowała, że zakaz będzie jedynie tymczasowy i zakończy się wraz z ustaniem pandemii – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Laptopy, tablety, a nawet mobilny dostęp do internetu od Unii. Składać wnioski można już od 1 kwietniaLaptopy, tablety, a nawet mobilny dostęp do internetu od Unii. Składać wnioski można już od 1 kwietniaCzytaj dalej

Kto zachowa pracę?

Rząd Pedro Sancheza zatwierdził w piątek nowe przepisy, co stanowi odpowiedź na czwartkowe apele ze strony centrali związkowych. Regulacja nie wyklucza zwolnień z powodów dyscyplinarnych.

Jedyne powody odsunięcia pracownika, na które nie będzie mógł powołać się pracodawca, to „przyczyny ekonomiczne, techniczne, produkcyjne (…) oraz inne mające związek z kryzysem spowodowanym epidemią” – dodała Diaz.

Co więcej, nowe prawo nie obejmie również osób, które zostały zwolnione z powodu pandemii do 27 marca. Szacuje się, że jest ich ok. 750 tys.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Hiszpania walczy z koronawirusem

Hiszpania to jedno z państw europejskich, w których liczba zachorowań i zgonów jest najwyższa. Zgodnie z najnowszymi informacjami zakażonych jest ponad 65 tys., a zmarło ponad 5 tys. osób. Tylko w czwartek liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wyniosła 769 – piszą wiadomosciradiozet.pl.

Niepokojący jest także fakt, że aż 16,5 proc. pracowników służby zdrowia jest zainfekowanych. To ponad dwukrotnie więcej niż we Włoszech (8 proc.), które od tygodni zmagają się z dramatyczną sytuacją w związku z koronawirusem (86 tys. zakażonych i 9 tys. zgonów) – informuje aljazeera.com.

Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzySkarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzyCzytaj dalej

Liczby te zmusiły do podejmowania zdecydowanych kroków nie tylko w kontekście zatrudnienia i zwolnień, ale i życia codziennego Hiszpanów. Od 15 marca na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia w wychodzeniu z domów – można opuszczać miejsce zamieszkanie jedynie w uzasadnionych przypadkach (dotarcie do pracy, wizyta w aptece, sklepie i banku lub wyprowadzenie psa).

Obywatele, którzy zlekceważą restrykcje muszą liczyć się z karą finansową od 100 do 600 euro. W przypadku firm grzywna może wynieść nawet 600 tys. euro. Dotychczas odnotowano kilkadziesiąt przypadków nieuzasadnionego przemieszczania się – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Włoscy lekarze ostrzegają. "Tak samo będzie u was"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News