Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat. Chodzi o wnioski 500 plus
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 16.06.2023 10:13

ZUS wydał ważny komunikat. Chodzi o wnioski 500 plus

pieniądze
Biznesinfo

Rząd planuje podwyższenie świadczenia 500 plus. ZUS zapewnia, że wniosek się nie zmienił, a rodzice, którzy go złożyli, otrzymają wyższą kwotę automatycznie. 

Wniosek bez zmian

- W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski o 800 plus, ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż  500 plus - mówi Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku w informacji przesłanej do redakcji Biznes Info. 

ZUS zwraca uwagę, że zmieni się jedynie kwota, a nie samo świadczenie.

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy

Warunki otrzymania 800 plus na dziecko

Od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 roku trwa obecny okres rozliczeniowy programu 500 plus. Kwota świadczenia ma być zwiększona automatycznie, rodzice nie muszą w tym celu składać dodatkowych wniosków.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów. Rzeczniczka przypomina, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną- poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej. 

800 plus zamiast 500 plus

Program Rodzina 500 plus wprowadzono w kwietniu 2016 roku. Od tego czasu kwota świadczenia nie uległa zmianie.

Jak wynika z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wzrośnie do 800 zł. Szacuje się, że świadczenie obejmie ponad 6 mln dzieci, natomiast zmiana kwoty świadczenia spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w 2024 roku.

Tagi: 500 plus ZUS