ZUS zachęca do składania wniosków o zwolnienie ze składek
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Stycznia 2021

Lepiej wyprzedź system i wniosek do ZUS złóż już teraz. Dużo zaoszczędzisz

Mimo że przepisy Tarczy antykryzysowej 7.0 nie weszły jeszcze w życie, ZUS zachęca do składania wniosków o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. Unikniesz dzięki temu odsetek i sporo zaoszczędzisz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy ZUS będzie przyjmował wnioski
  • Jakich miesięcy będzie dotyczyło zwolnienie ze składek
  • Czy ZUS zwróci ci pieniądze, jeśli zdążysz już opłacić składki

ZUS zachęca do składania wniosków

Trwają już prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7, dzięki której płatnicy działający pod określonymi kodami PKD będą mogli zostać zwolnieni z opłacania składek ZUS za grudzień 2020 r. lub za grudzień i styczeń 2021 r.

- Zachęcam do złożenia wniosku o odroczenie przed terminem płatności składek, bo w ten sposób uniknie naliczania przez ZUS odsetek za zwłokę - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Przyznanie odroczenia będzie udzielane bez opłaty prolongacyjnej - zapewniła.

ZUS poinformował w komunikacie prasowym, że jeśli złożysz wniosek wcześniej i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy o odroczenie składek za styczeń 2021 r., w pierwszej kolejności rozpatrzony zostanie wniosek o zwolnienie ze składek. Jeśli zdążyłeś już zawrzeć umowę o odroczenie, pierwszeństwo o odroczenie będzie miał wniosek o zwolnienie z opłacanie składek. Otrzymasz wtedy informacje o anulowaniu umowy o odroczenie, informuje ZUS.

ZUS zwróci ci pieniądze

Rzecznik prasowy ZUS poinformowała, że możliwe jest także opłacenie składek ZUS za grudzień lub styczeń w obowiązującym terminie. Wówczas jeśli później złożysz wniosek o zwolnienie, wpłacone składki zostaną ci zwrócone.

Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO) - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcy, którym zwolnienie nie będzie przysługiwało i nie opłacą składek, będą mogli wystąpić o rozłożenie opłaty na raty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News