Dodatkowy zasiłek od ZUS dla rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Lutego 2021

ZUS przypomina: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 lutego

ZUS przypomina, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice mogą korzystać do 28 lutego. Komu przysługują dodatkowe środki i jak je zdobyć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy
  • Ile wynosi zasiłek
  • Co zrobić, by zdobyć zasiłek opiekuńczy

ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu lub starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, przypomina ZUS.

Okres, w jakim dodatkowe środki na opiekę nad dziećmi przysługiwały rodzicom, przedłużano kilkukrotnie. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje, że opiekunowie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 lutego.

- Tak jak w poprzednich tygodniach i miesiącach świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki - przekazał rzecznik pradowy ZUS Paweł Żebrowski.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat, a także nad starszymi dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ze świadczenia nie mogą skorzystać rodziny, w których jeden z opiekunów korzysta z urlopu rodzicielskiego lub jest bezrobotny.

Aby zdobyć zasiłek potrzebne będzie oświadczenie rodzica, które należy przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzice, którzy sami są przedsiębiorcami, powinni złożyć dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jego wzór dostępny jest na stronie internetowej ZUS.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy

Zarówno zasiłki opiekuńcze z powodu COVID-19, jak i te przyznawane na zasadach ogólnych wynoszą 80 proc. wynagrodzenia. Dodatek wypłacany jest za każdy dzień opieki nad dzieckiem, także w dni ustawowo wolne od pracy.

PAP przypomina, że zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który przyznawany jest na zasadach ogólnych. Oznacza to, że jeśli skorzystaliśmy z zasiłku na opiekę nad dzieckiem na ogólnych zasadach, nadal możemy skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu COVID-19.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News