Żel antybakteryjny i maseczki zniką ze sprzedaży internetowej
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 09.03.2020. n/z Maseczki ochronne.
Autor Maria Glinka - 12 Marca 2020

Żeli antybakteryjnych, maseczek i środków do dezynfekcji nie kupisz już przez internet. Decyzja premiera

Żel antybakteryjny i inne środki ochronne znikną z aukcji na Allegro i OLX. Takie postanowienie wydał dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Żel antybakteryjny – niezbędny w czasach pandemii

Żel antybakteryjny stał się produktem pierwszej potrzeby w ostatnich tygodniach. Ogromny popyt na artykuły ochronne, spowodowany stale zwiększającą się liczbą osób zainfekowanych w Europie, wywołał drastyczny wzrost cen maseczek i preparatów dezynfekujących, szczególnie w Internecie.

Minister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachMinister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachCzytaj dalej

W związku z brakiem pewności co do źródeł, z których pochodzi część tego typu produktów, premier podjął decyzję o zakończeniu sprzedaży internetowej. W najnowszym komunikacie Mateusz Morawiecki wydał trzy postanowienia w sprawie portali Allegro i OLX. Po pierwsze, dojdzie do zablokowania aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych. Zakazano także umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów. Co więcej, podjęto decyzję o wpisaniu adnotacji do regulaminów serwisów, zgodnie z którą wymienione produkty są przedmiotami, których wystawianie do sprzedaży na platformach jest zabronione.

Do podjęcia takiej decyzji uprawnia premiera najnowsza specustawa ws. koronawirusa. Zgodnie z jej zapisami szef rządu może nałożyć na przedsiębiorstwa konkretne polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, które są wydawaną jako decyzja admnistracyjna i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. MZ zapowiada: W Polsce zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego

Ograniczenia w sprawie preparatów

W komunikacie premiera zwrócono uwagę, że resort zdrowia wprowadził zakaz wywozu z Polski, bez zgody GIF, produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – podaje tvn24bis.pl.

Zakazem wywozu są objęte leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze, fartuchy, maseczki, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne i zabiegowe oraz termometry elektroniczne.

Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Walka z astronomicznymi cenami

W ubiegłym tygodniu o wygórowanych cenach na produkty ochronne pisała Gazeta Wyborcza. Na Allegro można było znaleźć żel do dezynfekcji rąk z dopiskiem „pomaga na koronawirusa” w cenie ok. 35 zł. Ten sam preparat, bez informacji o jego przeciwwirusowym działaniu, sprzedawano w cenie 13,3 zł. Z kolei żel do mycia rąk dostępny był za 59 zł. Na portalu pojawiły się także hurtowe oferty maseczek ochronnych w cenie 600 tys. zł za 20 tys. sztuk.

Zarządcy Allegro starali się na bieżąco reagować na te niepokojące procedery, szybko usuwając oferty, które naruszały zasady. W ciągu godziny liczba aukcji powiązanych z koronawirusem spadła z 10 do 2 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzaskowski: nie ma informacji o zamknięciu Warszawy
  2. Zaburzenia snu mogą w dużym stopniu obniżać jakość naszego życia. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nimi radzić
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Zamykają sklepy i punkty usługowe. Rząd podjął decyzję, sytuacja we Włoszech coraz gorsza
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News