BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Ministerstwo komentuje

Jakub Kaminski/East News

Zdaniem TK zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Mamy komentarz ministerstwa

2 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest zgodna z konstytucją. Do wyroku TK w tej sprawie odniosło się w komentarzu dla naszego portalu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • TK orzekł, że zakaz handlu w niedzielę jest zgodny z konstytucją

  • Co na to rząd

  • Czy będzie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Ministerstwo komentuje

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę weszła w życie w marcu 2018 roku (przez pierwsze dwa lata sklepy pozostawały otwarte w pierwszą i ostatnią, a następnie już tylko ostatnią niedzielę miesiąca, od zeszłego roku mamy de facto zakaz handlu, gdyż przewidziano jedynie siedem niedziel handlowych w roku). W tamtym czasie sprzeciwiająca się regulacji Konfederacja Lewiatan zaskarżyła cztery przepisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. W zeszłym tygodniu TK wydał w tej sprawie werdykt.

Trybunał uznał dwa z zaskarżonych przez Konfederację Lewiatan przepisów za zgodne z konstytucją. Wątpliwości organizacji dotyczyły definicji handlu, która w jej ocenie była nieprecyzyjna. Konfederacja Lewiatan oceniła również, że czas wejścia w życie przepisów był zbyt krótki. Jak się okazało TK miał w tej sprawie inne zdanie.

Trybunał Konstytucyjny umorzył natomiast postępowanie w sprawie dwóch pozostałych zaskarżonych przepisów (z powodu niespełnienia wymogów formalnych). Pierwszy z nich - jak przypomina Gazeta.pl - dotyczył informacji, że: "w niedziele i święta w placówkach handlowych oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - są zakazane". Z kolei drugi dotyczył wyjątków odnośnie niedzielnego zakazu handlu.

Redakcja Biznes Info zwróciła się o komentarz w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Otrzymaliśmy krótką odpowiedź w tej sprawie.

- Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne - komentuje Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Będzie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę?

Poprosiliśmy resort również o odniesienie się do złożonego w tym tygodniu przez posłów PiS projektu ustawy uszczelniającej zakaz handlu w niedzielę. Ma on na celu uniemożliwienie prowadzenia działalności w pierwszym dniu tygodnia sklepom mającym status placówki pocztowej. Projekt zakłada, że działalność mogłyby prowadzić jedynie placówki, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.

W tej sprawie odpowiedź ministerstwa również była krótka.

- Obecnie resort nie prowadzi prac nad zmianą ustawy - odpowiada MRPiT.

Przypomnijmy, że najbliższa niedziela handlowa przypadać będzie pod koniec sierpnia. Kolejne dwie nastąpią dopiero w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka przygotowała się na Black Friday. Klienci znów ustawią się w kolejkach

Czytaj więcej >
kolejka

Handel

Polacy znaleźli sposób na inflację. Starają się kupować konkretne produkty

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka kusi klientów niskimi cenami. Jednak już za chwilę ulubione promocje się kończą

Czytaj więcej >
lidl

Handel

Lidl rzuca na półki prawdziwe hity, ale tylko dzisiaj. Sieć poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Rossmann i Kolporter

Handel

Rossmann przygotował wielki prezent dla klientów. Dostaniesz go bezpłatnie w salonikach Kolporter

Czytaj więcej >
ważne

Handel

RMF: Rząd wprowadzi maksymalną marżę dla stacji benzynowych

Czytaj więcej >