Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Przypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupisz
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 16.05.2020 02:00

Przypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupisz

20 maja zakaz sprzedaży papierosów smakowych
flickr

Zakaz sprzedaży “mentolów”

Zakaz sprzedaży papierosów smakowych i mentolowych to konsekwencja unijnej dyrektywy z 2014 roku. Od 20 maja nie będzie można kupić papierosów z “kulką”, mentolowych oraz slimów. Zakaz sprzedaży nie dotyczy za to podgrzewaczy tytoniu, papierosów elektronicznych, cygar i cygaretek.

Palacze nie wiedzą o zakazie

Jak podaje “Forbes”, Polska jest jednym z największych rynków papierosów mentolowych. Konsumpcja mentoli w naszym kraju to niemal 30 procent ogółu. Pod tym względem Polska wyprzedza większość krajów Unii Europejskiej. Polska to także jeden z największych producentów tytoniu w UE.

Z badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów, które przytacza “Forbes”, wynika że ponad połowa palaczy (51 proc.) nie zdaje sobie sprawy z tego, że 20 maja wchodzi w życie zakaz sprzedaży mentolowych papierosów. Blisko 20 proc. przyznało, że może kupować takie papierosy nielegalnie.

Zakaz wpłynie na ilość palaczy?

Papierosy mentolowe cieszą się dużą popularnością, a dyrektywa Unii Europejskiej ma ograniczyć liczbę palaczy. UE liczy na to, że wiele osób palących “mentole” po wejściu w życie zakazu zdecyduje się na rzucenie niezdrowego nałogu. Czy rzeczywiście tak będzie? 

Z badania przeprowadzonego Forum Konsumentów wynika, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką wpłynie na 42 proc. palaczy, którzy będą musieli szukać alternatyw. 90 proc. respondentów nie zamierza zrezygnować z palenia.