BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Za wywóz śmieci zapłacimy w tym roku krocie. Znamy dokładne stawki w polskich miastach

1 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wywóz śmieci będzie kosztował prawdziwą fortunę. W niektórych polskich miastach stawki są bardzo wysokie. Najwięcej zapłacą mieszkańcy Warszawy. Ale nie wszędzie opłaty zostaną podniesione.

Wywóz śmieci najdroższy w Warszawie

W stolicy nowy system opłat za wywóz śmieci zacznie obowiązywać najwcześniej od lutego 2020 roku. Nowe zasady przewidują ryczałt. Stała opłata dla mieszkań będzie wynosić 65 zł miesięcznie, a dla domów jednorodzinnych 94 zł.

Wrocław bez zmian

We Wrocławiu opłaty za wywóz śmieci zostaną na tym samym poziomie. Wrocławianie, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych płacą ,08 zł za metr kwadratowy lokalu lub 19 zł za osobę, z kolei ci zamieszkujący budynki jednorodzinne płacą 0,95 zł lub 22 zł za osobę - podaje money.pl. Obecne opłaty zostały ustanowione trzy lata temu.

Opłaty za wywóz śmieci w Krakowie

Z informacji PAP wynika, że w Krakowie na razie nie będzie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Stawki za odbiór nieczystości wynoszą 26 zł za odpady segregowane i 39 zł za odpady niesegregowane.

W Poznaniu ceny w górę

Poznań podniósł stawki za wywóz śmieci. Opłata od jednego mieszkańca w budynku z maksymalnie 4 lokalami za śmieci zbierane selektywnie wynosi 16 zł. Natomiast Poznaniacy zamieszkujący większe budynki muszą płacić 14 zł od osoby. Natomiast mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, muszą płacić 30 zł od osoby.

Łódź

W Łodzi także były podwyżki. Mieszkańcy tego miasta płacą 24 zł co miesiąc. Nowe stawki za wywóz śmieci zaczęły obowiązywać od początku grudnia. Na ulgę mogą liczyć tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych ze względu na użycie kompostowników. Im przysługuje ulga 1 zł od osoby.

Katowice

Władze Katowic zdecydowały o podniesieniu opłat za wywóz śmieci. W listopadzie 2019 roku dotychczasowe stawki poszybowały w górę. Miesięcznie odbiór segregowanych śmieci kosztuje 21,30 zł od osoby, a wywóz odpadów niesegregowanych wynosi 42,60 zł.

Gdańsk podwaja kwoty

W Gdańsku nowe opłaty zaczną obowiązywać od 1 lutego 2020 roku i mają wynosić 0,88 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu w części nieprzekraczającej 110 metrów kwadratowych i 0,10 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu w powyżej 110 metrów kwadratowych. Natomiast w przypadku niesegregowanych odpadów stawki będzie dwa razy większa niż do tej pory 1,76 zł za metr kwadratowy z 0,88 zł.

Białystok

Stawki za wywóz śmieci zostaną podniesione w marcu 2020 roku. Za segregowane odpady mieszkańcy lokali do 40 mkw będą musieli zapłacić 16 zł, a mieszkań do 80 mkw 36 zł. W przypadku lokali powyżej 80 mkw Białostoczanie zapłacą 45 zł. Ci, którzy będą używać kompostowników, mogą liczyć na ulgę 1-3 zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >