BiznesINFO.pl

Pexels.com/Jay Lamping

Chcesz wynająć samochód na wakacje? Możesz się mocno zdziwić

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wynajem samochodu w wakacyjnych miejscach odpoczynku może wielu rozczarować. Ceny w wypożyczalniach gwałtownie rosną. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy będą wyjątkowo drogie. Pandemia koronawirusa kształtuje rzeczywistość w nieciekawych barwach. Ograniczenia w hotelach, rosnące ceny kwater, ograniczone all inclusive, a teraz podwyżki przy okresowych wynajmach aut.

Drogi wynajem samochodu

Tanie bilety lotnicze do pełnych słońca miejsc to najprawdopodobniej jedna z nielicznych miłych niespodzianek, które nas spotkają gdy już ruszymy na upragniony, po wielu tygodniach izolacji, urlop. Na miejscu w wielu hotelach czekają nas liczne ograniczenia - między innymi w dostępie do alkoholu i przekąsek w ramach popularnego all inclusive, nad basenami pojawi się mniej miejsc - ze względu na konieczność zachowania odległości. Polscy gospodarze także podnieśli ceny, aby zrekompensować sobie wyjątkowo trudny czas. Czy w Polsce, czy za granicą - od wysokich cen za urlopy nie uciekniemy. 

Jak podaje Rzeczpospolita ceny w wypożyczalniach auto mocno skoczyły w górę. Najgorzej jest tam, gdzie ruch turystyczny jest największy. Jak podaje gazeta, dzienne stawki są średnio o 23 procent wyższe niż przed rokiem. Największe wzrosty notuje się w klasie miejskich samochodów. Tutaj podwyżki sięgają niemalże połowy zeszłorocznej stawki.

Wynajem samochodu kompaktowego będzie nas kosztował o 45 procent więcej niż w 2019 roku. Ci, którzy zdecydują się zadowolić małym autem zapłacą o 27 procent więcej. Spadki cen zanotowano jedynie w klasie aut ze średniej półki - tutaj za wynajem auta zapłacimy średnio o 16 procent mniej niż w zeszłym roku. Ja podaje dziennik - eksperci uważają, że za wzrost cen odpowiada wciąż trwająca pandemia. W związku z restrykcjami należy wprowadzić większe zasady dezynfekcji i czyszczenia samochodów. Z drugiej zaś strony mniejsza ilość klientów spowodowała, że część wypożyczalni zmniejszyła swoją flotę, a co za tym idzie zmniejszyła się konkurencja.

Wynajem samochodu i usług dodatkowych

Wynajmując samochód warto dokładnie sprawdzić warunki umowy oraz przeanalizować składniki ceny. Wiele firm, aby zrekompensować sobie utratę zysków, wprowadziło wiele dodatkowych usług, które są bardzo drogie. Mowa tutaj o nieobligatoryjnych ubezpieczeniach. Wzrosty cen są najmocniej odczuwalne w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Najlżej nasze portfele to odczują, jeżeli wybierzemy Bułgarię, Portugalię lub Austrię.

Tagi:

Drogi i autostradywakacje

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]