BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy znają takie obrazki z lat 80., Włosi widzą po raz pierwszy. W kolejkach stoją godzinami

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Włochy w realiach rodem z PRL? Obrazki z polskich lat 80. można znaleźć przed włoskimi sklepami, gdzie gromadzą się tłumy klientów, choć w wielu są puste półki. Wstęp do marketów jest bowiem ograniczony w związku z pandemią. Sytuację dodatkowo utrudnia sk

Włochy dotknięte przez koronawirusa

Włochy zmagają się z wieloma wyzwaniami od momentu nadejścia koronawirusa. Było to pierwsze europejskie epicentrum patogenu, w którym w dalszym ciągu utrzymuje się najwyższa liczba osób, które zmarły na COVID-19 – ofiar śmiertelnych jest 18,8 tys.

Koronawirus utrudnił funkcjonowanie nie tylko służby zdrowia, ale i włoskich sklepów. Z konsekwencjami ograniczeń nałożonych przez władze muszą mierzyć się konsumenci zarówno dużych, jak i małych marketów na terenie całego kraju.

Od początku marca można zaobserwować kolejki przed sklepami, bramami targów i kioskami, ale sytuacja pogorszyła się zdecydowanie w związku z nadchodząca Wielkanocą. Wszystko przez duży ruch i skrócony czas pracy większości oddziałów.

Rekord padł w Rzymie, gdzie w kolejce do małego sklepu osiedlowego czeka się od kilkudziesięciu minut do półtorej godziny – pisze bankier.pl.

Niespotykany widok, skrupulatne rozwiązania

Długie oczekiwanie w kolejce do sklepu czy widok opustoszałych regałów to niecodzienna sytuacja dla kilku pokoleń Włochów. Najtrudniej znaleźć obecnie mąkę do chleba i pizzy oraz drożdże (suszone i świeże).

Włosi opracowali dokładny system wpuszczania klientów do sklepów. Przed wejściem personel wywołuje ich na podstawie numerków, prosi o zachowanie odległości i rozdaje jednorazowe rękawiczki.

Z kolei wewnątrz placówek handlowych obowiązuje bezwzględny nakaz zachowania bezpiecznej odległości od innych osób. Podobnie jak w Polsce wprowadzono limity liczby klientów, która w tym samym czasie może przebywać w sklepie. W tym celu niektóre większe supermarkety stale monitorują ruch.

Z pomocą spieszy technologia

W czasie przedświątecznym, gdy ruch w sklepach zdecydowanie wzrósł, uruchomiono aplikację na telefon i komputer pod nazwą „Gdzie kolejka”. Usługa podaje informację o czasie oczekiwania na wejście do większości sklepów we Włoszech. Aplikacja cieszy się dużą popularnością przede wszystkim w Rzymie i Mediolanie.

Ma ona ułatwić dokonywanie wielkanocnych zakupów, które w związku z pandemią stały się prawdziwym wyzwaniem.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i Świat

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Niemcy odebrały poważne ostrzeżenie od Chin. Pekin grozi palcem nowemu rządowi

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie odebranie telefonu może się skończyć wizytą policji. Do wielu osób zadzwoni GIS

Czytaj więcej >
Kościński: tarcza antyinflacyjna w tym tygodniu. Możliwe, że jutro

Polska i Świat

Tarcza antyinflacyjna ma być ogłoszona w tym tygodniu. Rząd składa kolejne obietnice

Czytaj więcej >
600 zł dla zaszczepionych

Polska i Świat

600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Czytaj więcej >