BiznesINFO.pl
Watykan z nowym budżetem

Flickr/Lorenzoclick, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Watykan wyda najmniej pieniędzy od wielu lat. Wszystko przez mniejsze wpływy

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Watykan również mierzy się z pandemicznymi problemami natury finansowej. Z uwagi na znacznie niższe wpływy tegoroczne wydatki Stolicy Apostolskiej będą najniższe w najnowszej historii. Ograniczenia nie będą dotyczyły posługi papieża i pracownik&oac

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Watykan zarejestrował spadek wpływów

  • Jak prezentuje się tegoroczny budżet Stolicy Apostolskiej

  • Na jakie cele zostaną przeznaczone pieniądze

Watykan ogranicza wydatki

Pandemia uderzyła nawet w Watykan. W reakcji na finansowe trudności Stolica Apostolska zdecydowała się obciąć tegoroczny budżet. Portal bankier.pl podaje, że w 2019 r. Watykan zarejestrował wpływy w wysokości 307 mln euro. W 2020 r. spadły o 21 proc., czyli 48 mln euro.

Dlaczego? Przede wszystkim z powodu zmniejszenia działalności handlowej. Finansowe problemy Stolicy Apostolskiej są również związane z redukcją aktywności na rynku nieruchomości. Nie bez znaczenia były także znacznie mniejsze wpłaty od wiernych.

W piątek 12 marca prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych ks. Juan Antonio Guerrero Alves, który jest odpowiednikiem ministra sprawiedliwości, przedstawił dokładne założenia tegorocznego budżetu. Papież Franciszek już zaakceptował treść nowego dokumentu.

Według planu Watykan ma odnotować wpływy rzędu 260 mln euro. Z kolei wydatki Stolicy Apostolskiej mają wynieść 310 mln euro. Wyliczenia wskazują, że nawet Watykan nie uchronił się przed pandemicznym deficytem, który według prognoz wyniesie 49,7 mln zł. Dla porównana tegoroczny deficyt Polski ma wynieść 82,3 mld zł.

Niekorzystna sytuacja finansowa Watykanu skłoniła ks. Alvesa do niecodziennego apelu. - Potrzeba wsparcia ze strony wiernych - przyznał prefekt.

Nie wszyscy odczują obcięcie budżetu

Tegoroczne wydatki zostaną zmniejszone łącznie o 8 proc. i w rezultacie będą najniższe w całej najnowszej historii Watykanu. Ciecia obejmą przede wszystkim koszty i wydatki operacyjne.

Ograniczenia nie będą jednak dotyczyły służby na rzecz papieża. Udało się także podtrzymać dotychczasowe stawki pensji dla osób zatrudnionych w Stolicy Apostolskiej.

Forsal donosi, że w tym roku budżet przedstawia skonsolidowane wpływy ze świętopietrza z wszystkimi innymi funduszami dedykowanymi. Do tej pory datki na aktywności dobroczynne papieża nie były uwzględniane w tym dokumencie. Dzięki temu poszczególne wydatki Watykanu mają być bardziej przejrzyste, a transakcje - bardziej jawne.

Jakie aktywności finansowe zamierza w tym roku podejmować Watykan? W centrum zainteresowania w dalszym ciągu pozostaje wspieranie aktywności apostolskiej. Na ten cel Watykan przeznaczy 68 proc. swoich funduszy.

Poza tym Stolica Apostolska zamierza przekazać 17 proc. wszystkich środków na zarządzenie majątkiem. Z kolei 15 proc. ma pochłonąć działalność administracyjna i praca poszczególnych służb.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >