BiznesINFO.pl

Pixabay/ptra

Wspaniały gest Watykanu. Szczepionka na COVID-19 trafiła do najuboższych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki plan szczepień wdraża Watykan

  • Ile osób przyjęło ostatnio szczepionkę przeciwko COVID-19 w Watykanie

  • Co o preparacie uważa papież Franciszek

Watykan szczepi najbardziej potrzebujących

Watykan rozpoczął masowe wyszczepianie w połowie stycznia 2021 r. Punkt szczepień zorganizowano w atrium auli Pawła VI.

Z preparatu mogą skorzystać wszystkie chętne osoby, które korzystają z usług watykańskiej służby zdrowia. Zapisy na szczepienia ruszyły przed świętami Bożego Narodzenia.

Watykan , który zamieszkuje ok. 500 osób i 4 tys. pracowników, otrzymał 10 tys. dawek preparatu przeciwko COVID-19. Według szacunków z możliwości zaszczepienia skorzysta około tysiąc osób.

W pierwszej kolejności zaszczepiono osoby znajdujące się na pierwszej linii frontu walki z pandemią, czyli lekarzy i personel medyczny. Portal vaticannews.va donosi, że następnie szczepionkę podano personelowi użyteczności publicznej.

W ostatnich dniach antidotum przyjęli także ubodzy i bezdomni, którzy znajdują się pod opieką Watykanu. TVN24 donosi, że udało się zaszczepić 25 osób z pierwszej grupy osób najbardziej potrzebujących, którzy są podopiecznymi urzędu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego. Watykan będzie kontynuował wyszczepianie kolejnych ubogich mieszkańców w najbliższych dniach.

To nie pierwszy gest solidarności Watykanu z najuboższymi. Portal bankier.pl donosi, że osoby najbardziej potrzebujące regularnie otrzymują od władz Kurii Rzymskiej bezpłatne testy na obecność koronawirusa oraz środki ochrony osobistej.

Papież Franciszek o szczepieniach

- Uważam, że wszyscy powinni się zaszczepić. Ja się zapisałem - przyznał w ubiegłym tygodniu papież Franciszek . Jego zdaniem szczepienie wpisuje się w działanie etyczne. - Gdy uprawiasz hazard ze swoim życiem, igrasz także z życiem innych - przekonywał.

BBC donosi, że w trakcie bożonarodzeniowego przesłania papież podkreślał, jak ważna w dzisiejszych czasach jest solidarność. - W tym momencie historii, naznaczonym kryzysem ekologicznym i poważną nierównowagą gospodarczą i społeczną, którą pandemia jedynie pogłębiła, tym ważniejsze jest, abyśmy uznawali się za braci i siostry - stwierdził.

RMF FM ustaliło, że głowa Kościoła katolickiego już przyjęła pierwszą dawkę szczepionki, podobnie jak jego emerytowany poprzednik - Benedykt XVI. Doniesienia te potwierdziło biuro prasowe Watykanu.

Dzięki szybkiemu zaszczepieniu papież będzie mógł odbyć podróż do Iraku zaplanowaną na początek marca. Będzie to pierwsza wizyta Franciszka w kraju ogarniętym wojną od początku pontyfikatu.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]