Wakacje krótsze z powodu pandemii? Gowin nie wyklucza wydłużenia roku szkolnego
Pixabay/jarmoluk
Autor Maria Glinka - 24 Marca 2020

Wakacje zostaną skrócone? Minister deklaruje co z terminem matur i rekrutacją na studia

Wakacje będą krótsze z powodu pandemii? Ta kwestia w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania, jednak wydłużenia roku szkolnego nie wyklucza minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Na antenie radiowej Trójki polityk skomentował także doniesienia o przełożeniu egzaminów i rekrutacji na studia.

Wakacje skrócone przez koronawirusa – niewykluczone

Wakacje to temat, który w czasie pandemii wzbudza szczególne zainteresowanie nie tylko uczniów, ale i rodziców czy nauczycieli w całym kraju. W dalszym ciągu nie wiadomo, czy zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych odbędzie się w zaplanowanym terminie - 26 czerwca.

W ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o przedłużeniu zawieszenia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych do 10 kwietnia. Do tego czasu zajęcia mają odbywać się na platformach internetowych.

Szef WHO nie ma dobrych wieści: pandemia przyspiesza. To dopiero początek tego, co się wydarzySzef WHO nie ma dobrych wieści: pandemia przyspiesza. To dopiero początek tego, co się wydarzyCzytaj dalej

„Może się okazać, że wakacje będą skrócone, ale za wcześnie by przesądzać ten scenariusz” – oznajmił na antenie radiowej Trójki Jarosław Gowin, odpowiedzialny za resort nauki i szkolnictwa wyższego. Polityk przyznał, że decyzje w tej kwestii będą zapadały dopiero po Świętach Wielkanocnych, kiedy okaże się, czy szkoły są w stanie powrócić do regularnego trybu prowadzenia zajęć – podaje se.pl.

Biedronka przekazuje kolejną ważną informację swoim klientom. Teraz zakupy ulegną znacznej zmianieBiedronka przekazuje kolejną ważną informację swoim klientom. Teraz zakupy ulegną znacznej zmianieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Rząd zakazał sprzedawania Polakom maseczek i płynów dezynfekujących. Od wtorku już ich nie zamówicie z popularnej strony

Co z egzaminami?

W rozmowie Gowin ustosunkował się również do doniesień o ewentualnej zmianie terminów egzaminów szkolnych. Szef ministerstwa przyznał, że wszystko zależy od tego, czy po świętach szkoły wrócą do normalnego funkcjonowania.

Zdaniem polityka, jeśli szkoły zostaną otwarte po świętach, to termin matur i rekrutacji na studia nie będzie zagrożony.

W rozmowie nie odniósł się jednak do egzaminu ósmoklasisty, który jest zaplanowany na zaledwie tydzień po Wielkanocy. Pierwszy z testów ma się odbyć 21 kwietnia, co w związku z przedłużeniem zamknięcia placówek oświatowych budzi kontrowersje.

Sytuacja uczelni bardziej klarowna

Minister podkreślił, że kwestia ewentualnego wydłużenia czasu zajęć jest znacznie prostsza w przypadku uczelni, ponieważ ich rok akademicki trwa oficjalnie aż do 30 września.

„Być może wystarczy nieco skrócić wakacje i wydłużyć sesję egzaminacyjną, a może wystarczy sięgnąć po możliwość zaliczania zajęć online” – rozważa szef resortu, który jest dużym optymistą w kontekście dalszej pracy uczelni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. 45-latek przebywał na domowej kwarantannie. Policja bada przyczynę jego śmierci
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Najpierw trzęsienie ziemi, a kilkanaście godzin później gigantyczny pożar. Porażające doniesienia z europejskiego kraju
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News