BiznesINFO.pl Finanse W jakich sytuacjach musimy wpłacać kaucję?
pixabay.com

W jakich sytuacjach musimy wpłacać kaucję?

22 marca 2022
Autor tekstu: Iga Marciniszyn

Czym jest kaucja?

Kaucja jest określoną kwotą pieniężną, która ma celu zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewywiązania się strony z umowy lub niewłaściwego jej wykonania. Może być wykorzystana na pokrycie strat, które w tym przypadku powstały. W przypadku najmu mieszkania kaucja jest zabezpieczeniem właściciela przed niewłaściwym użytkowaniem mieszkania przez najemcę. Kaucja w takim rozumieniu wynosi zazwyczaj równowartość miesięcznej opłaty za najem danego mieszkania.

Maksymalna wysokość kaucji

Maksymalna kwota kaucji określona jest w przepisach prawnych i nie może wynosić więcej niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu. To, czy kaucja zostanie pobrana, jest zależne od właściciela, może on żądać wpłacenia kaucji, ale nie musi. Kaucja może posłużyć na pokrycie czynszu, jeśli najmujący nie wywiązał się z uregulowania opłat, na opłacenie zaległych rachunków albo też na usunięcie szkód w lokalu wynajmowanym, które powstały w nim z winy najemcy.

Normalne zużycie lokalu – kiedy właściciel nie powinien zatrzymać kaucji

Zgodnie z przepisami prawa, kaucja podlega pełnemu zwrotowi, gdy najemca po okresie najmu oddał mieszkanie w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu, w jakim było mieszkanie na początku okresu najmu. Normalne zużycie lokalu jest jednak dość kontrowersyjnym pojęciem, trudno bowiem określić, które zniszczenie wyniknęło z normalnego zużycia, a które już z użytkowania w sposób niewłaściwy. Przykładami uszkodzeń wynikających z normalnego użytkowania są: zużyte uszczelki, wyblaknięcie tapicerek, samoistne pęknięcia ścian czy sufitów. Najemca powinien natomiast ponieść konsekwencje, jeśli dokonał takich uszkodzeń, jak np.: wyszczerbienie płytek podłogowych w wyniku upadku przedmiotu na podłogę, porysowanie lub pocięcie blatów, głęboko porysowane meble.

Jak zapobiec bezzasadnemu potrąceniu kaucji?

O zabezpieczeniu kwoty kaucji warto pomyśleć na początku okresu trwania najmu. Przyszły najemca może dokonać dokumentacji w formie fotografii oraz poprosić właściciela o spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, który określi stan wyposażenia mieszkania. Taki protokół powinien być podpisany przez najemcę oraz wynajmującego. Zdjęcia w połączeniu z protokołem pozwolą na porównanie stanu mieszkania z dniem końca umowy. Z jednej strony protokół może okazać się zbawienny dla najmującego, który w ten sposób udowodni, że uszkodzenie istniało już wcześniej. Z drugiej strony protokół ten przydatny może być dla wynajmującego, gdyż bez niego nie byłby w stanie udowodnić, że uszkodzenie nie istniało wcześniej.

Obserwuj nas w
autor
Iga Marciniszyn

Iga Marciniszyn

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie