BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zerowy VAT na kolejny rodzaj towaru? Teraz faktycznie czekają nas obniżki cen?

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

VAT 0 proc. na książki to najnowsza propozycja ministra kultury Piotra Glińskiego, która ma być reakcją na problemy finansowe branży. Jednak ta modyfikacja, o którą od lat wnioskują księgarnie, wymaga zgody Unii Europejskiej.

VAT na książki do obniżenia

VAT to podatek pośredni, który w polskim prawie ma wiele stawek. Podstawowa wartość wynosi 23 proc., a obniżone to: 8 proc., 5 proc. oraz 0 proc.

Zmniejszenie VAT-u z 5 proc. do 0 proc. na książki proponuje minister kultury Piotr Gliński. Inicjatywa ma być reakcją na spadek sprzedaży książek w związku z pandemią, który odczuwają polskie księgarnie. Dlatego też VAT 0 proc. dotyczyłby tylko wydawnictw drukowanych.

Jak donosi bezprawnik.pl, pięcioprocentowa stawka VAT miałaby w dalszym ciągu obowiązywać w przypadku e-booków.

Wniosek już w drodze do UE

Zdjęcie podatku VAT z książek nie jest jednak proste, ponieważ wymaga zgody Unii Europejskiej. Dlatego też 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, minister kultury oznajmił, że premier zgłosił się do UE o derogację pozwalającą na zmiany w prawie.

Władza powołuje się na art. 395 Dyrektywy VAT, na podstawie którego państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów dyrektywy, aby uprościć pobór VAT. Prawo do wdrożenia takiego wyjątkowego mechanizmu zależy od decyzji Rady Europejskiej, która działa na wniosek Komisji Europejskiej.

Gliński zwrócił uwagę, że opodatkowanie książek jest na najniższym możliwym poziomie, ale „wydaje się, że być może te szczególne okoliczności związane z pandemią są argumentem, który może przeważyć szalę”. Minister zapowiedział, że rząd chciałby potrzymać tę stawkę także po pandemii.

Koronawirus uderzył w księgarnie

W związku z czasowym zawieszeniem działalności stacjonarnej wiele księgarni przeżywa kryzys. Na sprzedaż online decydują się bowiem tylko większe z nich. Sprawę pogarsza fakt, że w dobie pandemii książki nie są priorytetowym artykułem dla obywateli. Tym bardziej, że w czasie izolacji duża część osób wybiera e-booki.

Sondaż przeprowadzony w zeszłym roku wskazywał, że 49 proc. Polaków kiedykolwiek czytało książkę w wersji elektronicznej, a 30 proc. z nich czyni to regularnie – podaje swiatczytnikow.pl. Eksperci są przekonani, że wobec kwarantanny społecznej odsetek ten wzrośnie.

W trakcie tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wyjawiono również najnowsze dane dotyczące czytelniczych zachowań Polaków. Okazuje się, że liczba osób, która zadeklarowała przeczytanie co najmniej 1 książki wzrosła z 37 proc. do 39 proc. Mimo poprawy ten wynik jest w dalszym dramatycznie niski i odbiega daleko od poziomu z 2004 r., kiedy przynajmniej po jedną książkę w skali roku sięgało aż 58 proc. Polaków.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne Biznes info

Polska i Świat

ZUS przypomina, został tylko tydzień na zgłoszenie. Później zapłacisz komplet składek

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Korespondencja z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS będzie mógł potrącić należności z emerytury. Nawet 25 proc. świadczenia

Czytaj więcej >
Rusza proces „Cassandra” 

Polska i Świat

Rusza proces „Cassandra” 

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

Czytaj więcej >
Molceki/East News

Polska i Świat

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Polska i Świat

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

Czytaj więcej >