VAT obniżony na kolejne produkty?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Zerowy VAT na kolejny rodzaj towaru? Teraz faktycznie czekają nas obniżki cen?

VAT 0 proc. na książki to najnowsza propozycja ministra kultury Piotra Glińskiego, która ma być reakcją na problemy finansowe branży. Jednak ta modyfikacja, o którą od lat wnioskują księgarnie, wymaga zgody Unii Europejskiej.

VAT na książki do obniżenia

VAT to podatek pośredni, który w polskim prawie ma wiele stawek. Podstawowa wartość wynosi 23 proc., a obniżone to: 8 proc., 5 proc. oraz 0 proc.

Zmniejszenie VAT-u z 5 proc. do 0 proc. na książki proponuje minister kultury Piotr Gliński. Inicjatywa ma być reakcją na spadek sprzedaży książek w związku z pandemią, który odczuwają polskie księgarnie. Dlatego też VAT 0 proc. dotyczyłby tylko wydawnictw drukowanych.

Jak donosi bezprawnik.pl, pięcioprocentowa stawka VAT miałaby w dalszym ciągu obowiązywać w przypadku e-booków.

Rzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśRzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśCzytaj dalej

Wniosek już w drodze do UE

Zdjęcie podatku VAT z książek nie jest jednak proste, ponieważ wymaga zgody Unii Europejskiej. Dlatego też 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, minister kultury oznajmił, że premier zgłosił się do UE o derogację pozwalającą na zmiany w prawie.

Władza powołuje się na art. 395 Dyrektywy VAT, na podstawie którego państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów dyrektywy, aby uprościć pobór VAT. Prawo do wdrożenia takiego wyjątkowego mechanizmu zależy od decyzji Rady Europejskiej, która działa na wniosek Komisji Europejskiej.

Gliński zwrócił uwagę, że opodatkowanie książek jest na najniższym możliwym poziomie, ale „wydaje się, że być może te szczególne okoliczności związane z pandemią są argumentem, który może przeważyć szalę”. Minister zapowiedział, że rząd chciałby potrzymać tę stawkę także po pandemii.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Trudno uwierzyć, że ich pasek naprawdę został wyemitowany

Koronawirus uderzył w księgarnie

W związku z czasowym zawieszeniem działalności stacjonarnej wiele księgarni przeżywa kryzys. Na sprzedaż online decydują się bowiem tylko większe z nich. Sprawę pogarsza fakt, że w dobie pandemii książki nie są priorytetowym artykułem dla obywateli. Tym bardziej, że w czasie izolacji duża część osób wybiera e-booki.

Sondaż przeprowadzony w zeszłym roku wskazywał, że 49 proc. Polaków kiedykolwiek czytało książkę w wersji elektronicznej, a 30 proc. z nich czyni to regularnie – podaje swiatczytnikow.pl. Eksperci są przekonani, że wobec kwarantanny społecznej odsetek ten wzrośnie.

Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Czytaj dalej

W trakcie tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wyjawiono również najnowsze dane dotyczące czytelniczych zachowań Polaków. Okazuje się, że liczba osób, która zadeklarowała przeczytanie co najmniej 1 książki wzrosła z 37 proc. do 39 proc. Mimo poprawy ten wynik jest w dalszym dramatycznie niski i odbiega daleko od poziomu z 2004 r., kiedy przynajmniej po jedną książkę w skali roku sięgało aż 58 proc. Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Coraz więcej osób w metrze. Wraca stan sprzed epidemii, pasażerów przybywa
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden kraj jest bliski zwycięstwa. Wspaniałe wiadomości z zagranicy
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News