BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Z poprawek do ustawy wiatrakowej zgłoszonych przez sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej wynika, że zmianie ma ulec minimalna odległość farm wiatrowych od zabudowań. Bez uchwalenia ustawy wiatrakowej środki z Krajowego Planu Odbudowy nie zostaną wypłacone.

Politycy opozycji nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Jak podaje Business Insider, Koalicja Obywatelska już zapowiedziała złożenie odpowiedniej poprawki podczas drugiego czytania ustawy.

Opozycja: to złamanie konsensusu

Małgorzata Tracz z Zielonych w wypowiedzi cytowanej przez Business Insidera stwierdziła, że poprawka złożona przez Prawo i Sprawiedliwość jest napisana na kolanie. Złamała ona konsensus polityczno-społeczno-inwestorski dot. zasady 500 metrów.

W poprawce zgłoszonej przez Marka Suskiego, szefa komisji energii, minimalna odległość turbiny wiatrowej od budynków mieszkalnych ma wynosić 700 metrów. Zniesiony również ma zostać zakaz budowy domów w pobliżu już istniejących wiatraków.

Dodatkowo, według informacji Business Insidera, nowe turbiny wiatrowe będą musiały być uprzednio uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Inwestor ma również zaoferować mieszkańcom danej gminy minimum 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej.

Z 99 proc… tylko 50

Do tej pory obowiązywała ustawa 10H, która zakazuje budowy farm wiatrowych na 99 proc. terytorium kraju. Projekt ustawy wiatrakowej miał to zmienić, i jednocześnie umożliwić wypłatę środków z KPO.

Posłanka Tracz, cytowana przez Business Insidera, zauważyła również, że poprawka zahamuje potencjał rozwoju farm wiatrowych o połowę. W efekcie ilość energii z wiatru ma być o połowę mniejsza.

Tagi:

ustawa wiatrakowa

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]