Ustawa antykoronawirusowa przewiduje reglamentację żywności i lekarstw
fot. Public Domain Pictures/Monika Stawowy
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Przygotuj się na racjonowanie żywności i leków. W konkretnych warunkach przewiduje to ustawa

Ustawa antykoronawirusowa przewiduje szczególne mechanizmy, które będzie można zastosować w celu walki z patogenem na terenie Polski. W stanie najwyższego zagrożenia epidemią może dojść nawet do rozdawnictwa żywności i leków. Uchwalony przez Sejm dokument czeka na akceptację Senatu.

Ustawa antykoronawirusowa przeszła przez Sejm w ekspresowym tempie

Ustawa antykoronawirusowa została przyjęta w poniedziałek głosami 400 posłów. Dokument ma regulować szczególne rozwiązania związane z rozprzestrzenianiem się i zwalczaniem wirusa w Polsce.

Do podstawowych narzędzi, które wprowadza specustawa należy m.in. praca zdalna czy zasiłki dla rodziców, którzy muszą zrezygnować z pracy w związku z podjęciem opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły – informują wiadmoscihandlowe.pl.

Ustawa doprezycowuje także przepisy dotyczące zamykania szkół oraz modyfikuje prawo budowalne, aby w razie potrzeby, jak najszybciej można było wybudować nowe szpitale.

W celu uniknięcia nieetycznych praktyk sprzedawców ustawa ma upoważnić ministra zdrowia, po konsultacji z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do ustalenia w drodze obwieszczenia maksymalnych ceny na konkretne wyroby medyczne, produkty lecznicze czy środki spożywcze, które mogą być wykorzystywane do walki z koronawirusem – pisze polskatimes.pl.

Ograniczenie praw obywateli w związku z wysokim stanem zagrożenia

Ustawa przewiduje dodatkowe rozwiązania w momencie, gdy stan epidemii przekroczy możliwości skutecznego działania właściwych organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się patogenu, w drodze stosownego rozporządzenia, będzie można m.in. czasowo ograniczyć działalność gospodarczą niektórych przedsiębiorców.

Wyjątkowo niebezpieczny stan epidemii może zezwolić rządzącym także na wprowadzenie czasowej reglamentacji żywności i leków. Na osoby chore i podejrzane o zachorowanie może zostać nałożony obowiązek poddania się badaniom i kwarantannie. Co więcej, ustawa nie wyklucza czasowego wyłączenia z użytku niektórych lokali oraz nakazu i zakazu przebywania w określonych miejscach.

Wirus, który doczekał się odrębnej ustawy

Koronawirus jest patogenem, który nie został dopisany do obowiązującej od 2008 r. ustawy o chorobach zakaźnych – jego zwalczanie ma być uregulowane specustawą, nad którą pochyli się Senat. W czwartek połączone komisje senackie – ustawodawcza i zdrowia, wydadzą opinię w sprawie ustawy, a w piątek na specjalnie zwołanym posiedzeniu będzie debatował cały Senat.

Politycy zdają sobie sprawę, że należy działać zdecydowanie, szczególnie w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem w Zielonej Górze. Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, przyznał, że trzeba „jak najszybciej rozpocząć prace, aby przyjąć ustawę, która będzie realnym narzędziem do walki z koronawirusem” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem niektórych polityków opozycji akt prawny w sprawie koronawirusie przypomina ustawę o stanie wyjątkowym. „ To w końcu jest zagrożenie epidemią czy go nie ma?” – pyta Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News