Ustawa antykoronawirusowa przewiduje reglamentację żywności i lekarstw
fot. Public Domain Pictures/Monika Stawowy
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Przygotuj się na racjonowanie żywności i leków. W konkretnych warunkach przewiduje to ustawa

Ustawa antykoronawirusowa przewiduje szczególne mechanizmy, które będzie można zastosować w celu walki z patogenem na terenie Polski. W stanie najwyższego zagrożenia epidemią może dojść nawet do rozdawnictwa żywności i leków. Uchwalony przez Sejm dokument czeka na akceptację Senatu.

Ustawa antykoronawirusowa przeszła przez Sejm w ekspresowym tempie

Ustawa antykoronawirusowa została przyjęta w poniedziałek głosami 400 posłów. Dokument ma regulować szczególne rozwiązania związane z rozprzestrzenianiem się i zwalczaniem wirusa w Polsce.

WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneWHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneCzytaj dalej

Do podstawowych narzędzi, które wprowadza specustawa należy m.in. praca zdalna czy zasiłki dla rodziców, którzy muszą zrezygnować z pracy w związku z podjęciem opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły – informują wiadmoscihandlowe.pl.

Ustawa doprezycowuje także przepisy dotyczące zamykania szkół oraz modyfikuje prawo budowalne, aby w razie potrzeby, jak najszybciej można było wybudować nowe szpitale.

Długo zapowiadany podatek może w końcu wejść w życie. Powinniśmy przygotować się na wyższe ceny?Długo zapowiadany podatek może w końcu wejść w życie. Powinniśmy przygotować się na wyższe ceny?Czytaj dalej

W celu uniknięcia nieetycznych praktyk sprzedawców ustawa ma upoważnić ministra zdrowia, po konsultacji z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do ustalenia w drodze obwieszczenia maksymalnych ceny na konkretne wyroby medyczne, produkty lecznicze czy środki spożywcze, które mogą być wykorzystywane do walki z koronawirusem – pisze polskatimes.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Ograniczenie praw obywateli w związku z wysokim stanem zagrożenia

Ustawa przewiduje dodatkowe rozwiązania w momencie, gdy stan epidemii przekroczy możliwości skutecznego działania właściwych organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się patogenu, w drodze stosownego rozporządzenia, będzie można m.in. czasowo ograniczyć działalność gospodarczą niektórych przedsiębiorców.

Wyjątkowo niebezpieczny stan epidemii może zezwolić rządzącym także na wprowadzenie czasowej reglamentacji żywności i leków. Na osoby chore i podejrzane o zachorowanie może zostać nałożony obowiązek poddania się badaniom i kwarantannie. Co więcej, ustawa nie wyklucza czasowego wyłączenia z użytku niektórych lokali oraz nakazu i zakazu przebywania w określonych miejscach.

Dzień Kobiet w biznesieNajlepsze prezenty za Dzień KobietCzytaj dalej

Wirus, który doczekał się odrębnej ustawy

Koronawirus jest patogenem, który nie został dopisany do obowiązującej od 2008 r. ustawy o chorobach zakaźnych – jego zwalczanie ma być uregulowane specustawą, nad którą pochyli się Senat. W czwartek połączone komisje senackie – ustawodawcza i zdrowia, wydadzą opinię w sprawie ustawy, a w piątek na specjalnie zwołanym posiedzeniu będzie debatował cały Senat.

Politycy zdają sobie sprawę, że należy działać zdecydowanie, szczególnie w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem w Zielonej Górze. Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, przyznał, że trzeba „jak najszybciej rozpocząć prace, aby przyjąć ustawę, która będzie realnym narzędziem do walki z koronawirusem” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem niektórych polityków opozycji akt prawny w sprawie koronawirusie przypomina ustawę o stanie wyjątkowym. „ To w końcu jest zagrożenie epidemią czy go nie ma?” – pyta Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News